Kobiety z Europy Wschodniej są coraz częściej ofiarami gangów handlarzy ludźmi. Nie chodzi jednak jedynie o świadczenie usług seksualnych. Wiele z nich trafia m.in. do Wielkiej Brytanii, gdzie są wykorzystywane i zmuszane do zawierania fikcyjnych małżeństw z muzułmanami. Ich los potem jest tragiczny.

Członkami gangów handlarzy ludźmi  bywają niekiedy znajomi kobiet a także ich dalsi krewi i partnerzy.

Sam Poling, dziennikarz BBC, ujawnił ostatnio, w jaki sposób wschodnioeuropejskie gangi przestępcze prowadzą handel młodymi kobietami, aby zmusić je do poślubienia muzułmanów, głównie Pakistańczyków, zabiegających o rezydencję w Wielkiej Brytanii. Bowiem, aby szybciej  zakwalifikować się do pobytu w Wielkiej Brytanii, wnioskodawca  powinien  poślubić osobę z obywatelstwem UE.

Zdaniem Angeliki Molnar, która w Europolu zajmuje się ściganiem gangów handlarzy ludźmi, wiele kobiety z takich krajów jak Rumunia, Polska czy Słowacja często naiwnie wierzy, że wyjazd do Wielkiej Brytanii da im lepsza przyszłość.

– Dopiero po przyjeździe dowiadują się, że nie ma pracy, mieszkania i muszą wziąć ślub z Pakistańczykiem – powiedziała Molnar i dodała, że kobiety są następnie wykorzystywane przez swoich mężów i handlarzy. – Po ślubie dziewczyny są pod kontrolą handlarzy, i zwykle traktowane  jak służba domowa przez męża, ale także gwałcone i wykorzystywane seksualnie przez bliskich ich mężów oraz handlarzy ludźmi.

Film dokumentalny BBC „Ludzie na sprzedaż” pokazuje między innymi przypadek słowackiej dziewczyny, która była ofiarą handlu ludźmi i, mimo że uciekała im do Słowacji, to trzykrotnie wracał do Szkocji – uprowadzana ponownie.

Jim Laird, z organizacji Migrant Help, poinformował BBC, że istnieje wyraźny związek między gangami handlarzy ludźmi w Europie Wschodniej a grupami przestępczymi z Azji działającymi w Glasgow.

Niestety niewiele przypadków handlu ludźmi jest ujawnionych, gdyż  kobiety są zbyt przestraszone aby zeznawać, i obawiają się o bezpieczeństwo własne i swoich bliskich.

Tylko w ubiegłym roku w Szkocji ofiarami handlu ludźmi padło kilka tysięcy kobiet z Europy Wschodniej.

ex