Starsi z wioski Uttar Pradesh w Indiach zabronili kobietom i dziewczynkom korzystania z telefonów komórkowych poza domem, nakładając grzywnę na osoby łamiące to absurdalne prawo. Ma ono na celu uniemożliwienie kobietom wymykania się z domów, i nawiązywania kontaktów z mężczyznami.

Rada seniorów wioski Madora, gdzie większość stanowią muzułmanie, ustaliła grzywnę w wysokości około 330 USD dla kobiet, które złamią zakaz.

Lokalny szef policji, Arun Kumar Singh stwierdził: – Jest to sprzeczne z konstytucją i nielegalne działanie, gdyż ogranicza wolność kobiet.

Były szef wioski, Mohammed Goffar, który wymyślił to ograniczenie, twierdzi, że telefony komórkowe zachęcają kobiety do ucieczki z domów i romansów z mężczyznami: – Co tydzień pojawiają się informacje o uciekających dziewczętach. W niektórych przypadkach prowadzi to do przemocy i gwałtów. Więc nieformalne spotkanie mieszkańców wsi zadecydowało, że dziewczęta powinny korzystać z telefonów komórkowych tylko w granicach swoich domów.
Chciałbym jasno powiedzieć, że nie zabroniliśmy używania telefonów komórkowych kobietom. Mówimy tylko- nie używaj go poza domem.

Chociaż decyzja podejmowana przez starszych nie jest prawnie wiążąca, to ma ona ogromny wpływ na wiejską społeczność.

Indie biją rekordy w ograniczaniu praw kobiet. W grudniu 2016 r. szkoła w Bombaju zabroniła studentkom noszenia podartych dżinsów. Wiele uniwersytetów krajowych wprowadza natomiast godziny policyjne dla kobiet.

eps