W atrakcyjny sposób mieszkańcy gminy Teresin mieli okazję spędzać tegoroczny majowy weekend 1-3 maja. Zmienna aura nie wpłynęła na duże zainteresowanie gminną ofertą dotyczącą majówkowych atrakcji. A tych na pewno nie zabrakło.
Wszystko zaczęło się w poniedziałek, 1 maja w parku tuż przy Pałacu Druckich-Lubeckich w Teresinie. Blisko 130-osobowa rzesza fanów kina „pod chmurką” w pięknych okolicznościach przyrody zebrała się na filmowym seansie. Choć organizatorzy z Teresińskiego Ośrodka Kultury i Gminy Teresin mieli obawy, co do zainteresowania ofertą w niezbyt ciepły wieczór, to jednak frekwencja przerosła ich oczekiwania.
 Seans niespodzianka
 W tej chwili zabrakło leżaków, a wciąż przybywa kolejnych osób, widzę, że niosą własne krzesełka – mówił tuż przed seansem pan z obsługi.
 – Niezmiernie cieszę się, że przybyliście państwo w tak licznej grupie. Mam nadzieję, że inauguracja naszego przedsięwzięcia na tyle się Wam spodoba, że na stałe wpisze się w kalendarz cyklicznych imprez kulturalnych w gminie – mówił, witając widzów, wicewójt Marek Jaworski. Nie mylił się, bo projekcja filmu „Długi weekend” w reżyserii Roberta Glińskiego została nagrodzona burzą oklasków.
 Dodajmy, że publiczność do końca nie wiedziała, co będzie wyświetlane na dużym plenerowym ekranie. Ostatecznie początek teresińskiej majówki śmiało można uznać za bardzo udany.
 – Dziękujemy Dyrekcji Ośrodka Szkoleniowo – Rehabilitacyjnego KRUS w Teresinie za umożliwienie projekcji w pięknym, przypałacowym parku – mówili zadowoleni organizatorzy, którymi byli Gmina Teresin i Teresiński Ośrodek Kultury.
Wójt pojechał na czele
We wtorek 2 maja podobna liczba mieszkańców gminy stawiła się na starcie rajdu rowerowego „Śladami Pałaców i Dworów”. Punktualnie o godzinie 10.00 fanów dwóch kółek, wśród których nie zabrakło zarówno dzieci, rodziców i dziadków, przywitał wójt Marek Olechowski, który sam pojechał na czele wycieczki: – Witam wszystkich Państwa, pogoda sprzyja, więc warto majowe przedpołudnie spędzić aktywnie, by wieczorem odpocząć na przykład przy grillu – mówił.
Rajd rozpoczął się tuż przy pałacu Druckich-Lubeckich. Już po raz czwarty zatem po malowniczych trasach gminy Teresin przejechał barwny peleton rowerzystów. W tym roku trasa nie była wymagająca i liczyła nieco ponad 15 kilometrów. Komandorem rajdu była Justyna Kamińska. Wśród uczestników poza wójtem był także m.in. jego zastępca Marek Jaworski, Lech Kaźmierczak – wiceprzewodniczący Rady Gminy, teresińscy samorządowcy.
Na przystankach ciekawe opowieści o historii odwiedzanych pałaców i dworów snuł historyk Bogusław Kwiatkowski, który też zadawał słuchaczom konkursowe pytania. Do wygrania było mnóstwo ciekawych upominków związanych z gminą. Jedną z najatrakcyjniejszych nagród był nocleg dla dwóch osób w teresińskim pałacu. Rozlosowano ją wśród uczestników rajdu, którzy dojechali do mety. Los uśmiechnął się do Wioletty Zbińkowskiej, która w ten sposób spędzi noc w byłej siedzibie księcia Druckiego-Lubeckiego.
Tegoroczny rajd wiódł szlakiem pałaców w Teresinie, Skotnikach, Strugach, a zakończył się – dzięki uprzejmości Sióstr Niepokalanek – w Szymanowie. Na terenie tamtejszego klasztoru na uczestników rajdu czekało ognisko z kiełbaskami, które przygotował sołtys i Rada Sołecka z Szymanowa oraz tamtejszy radny Hubert Konecki.
Warto podkreślić, iż nad bezpieczeństwem uczestników rajdu czuwali funkcjonariusze teresińskiej Policji oraz strażacy z teresińskiej Ochotniczej Straży Pożarnej, a w organizację zaangażowali się też harcerze z I DH Teresin. Organizatorem wydarzenia była Gmina Teresin i Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Patriotyczne obchody
W trzeci dzień tegorocznej majówki mieszkańcy gminy Teresin zostali zaproszeni do Niepokalanowa, gdzie miały miejsce uroczystości związane z 226. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Odbyły się one z udziałem władz samorządu gminy Teresin, na czele z wójtem Markiem Olechowskim, wicewójtem Markiem Jaworskim i Bogdanem Linardem – przewodniczącym Rady Gminy.
Główną częścią uroczystości w Bazylice Mniejszej była Msza św. pod przewodnictwem ks. Tomasza Szok. Uczestniczył w niej tłum mieszkańców gminy oraz przybyli pielgrzymi. Po zakończeniu nabożeństwa licznie zebrani wierni wysłuchali koncertu pieśni patriotyczno-religijnej w wykonaniu chóru Państwowej Szkoły Muzycznej w Sochaczewie pod opieką artystyczną Iwony Niemyjskiej. Należy też zaznaczyć, że samo nabożeństwo muzycznie uświetnił tercet wokalistów z Białorusi, który podobnie jak sochaczewski chór, został owacyjnie przyjęty przez uczestników obchodów.
Trzydniowa majówka w gminie Teresin przeszła już do historii. Na pewno atrakcji nie zabrakło. Mimo że pogoda, tak jak i w całym kraju, nie była typowo majówkowa, to jednak teresińskie przedsięwzięcia cieszyły się uznaniem i sporą frekwencją, a przecież o to chodzi, by podczas długiego weekendu również wspólnie świętować i integrować się po sąsiedzku.
Marcin Odolczyk
Fot. Marcin Odolczyk