Spotkanie niemieckiej młodzieży z Lechem Wałęsą zostało zorganizowane w ramach kampanii informacyjnej przed obecnymi wyborami w Nadrenii Północnej-Westfali i wyborami powszechnymi, które odbędą się jesienią- podaje Deutsche Welle.

Czy w Polsce może dość do upadku demokracji? – pytali młodzi Niemcy podczas spotkania. To niemożliwe – odpowiedział po krótkim namyśl Wałęsa i dodał: – Polacy zawsze znajdą rozwiązanie. Na razie mamy jednak problem, bo ich (PiS- przyp.) wybraliśmy.

Jak podaje Deutsche Welle, Wałęsa powiedział także, iż w obecnej sytuacji Polaków bardzo cieszy poparcie ze strony Europy wskazującej na „łamanie prawa, łamanie systemu” przez polski rząd i „wspierającej polski naród”. – Bo naród chce wolności. Chce demokracji. A to był wypadek przy pracy na drodze do demokracji – skwitował były prezydent.

Pytany o kształt Unii Europejskiej powiedział, że jeśli Polska i inni ją rozbiją, to przede wszystkim Niemcy, ale również Francja i Włochy mają obowiązek natychmiast powołać nową wspólnotę, ale już mądrzejszą, nie pozwalającą na takie zachowania.

– To jest szczególny obowiązek Niemców. Bo jesteście najsilniejsi, najpotężniejsi. I macie odpowiedzialność za to, co się dzieje w Polsce i w Europie. Potrzeba nam czytelnych rozwiązań dla okoliczności, jakie mamy obecnie – stwierdził Wałęsa.

źródło: dw.com