Arabskie kobiety, które próbują uciec z Arabii Saudyjskiej, są tropione i ścigane na całym świecie. Za wskazanie ich miejsca pobytu i pomoc w ujęciu wyznaczane są wysokie nagrody. Powrót do Arabii Saudyjskiej dla większości oznacza karę śmiercią. Mimo to ONZ nagrodził ten kraj zapraszając go do komisji ds. Praw Kobiet. Arabia Saudyjska będzie teraz wyznaczać światowe standardy w równości płci.

Moudi Aljohani, działacz praw człowieka z Arabii Saudyjskiej, przytacza wiele takich przykładów: – Ostatnio świat został poinformowany o ucieczce z Arabii 24-letniej Diny Ali Lasloom, która szukała azylu w Australii. Jednak, gdy pojechała na wycieczkę na Filipinach została tam zatrzymana i przewieziona do Arabii Saudyjskiej.

Dina Lasloom została zmuszona do powrotu do Rijadu z Manili przez dwóch mężczyzn, którzy mieli być członkami jej rodziny. Organizacja Human Rights Watch zażądał, aby urzędnicy saudyjscy przekazali informacje na temat aktualnego miejsca pobytu i stanu tej młodej kobiety. Bez efektu.

Moudi Aljohani relacjonuje: – Naprawdę nie wiemy, co się z nią dzieje. Ostatnią rzeczą, o której wiemy to, że została zatrzymana w więzieniu dla kobiet poniżej 30 roku życia. Zwykle przebywają tam ofiary przemocy domowej lub napaść na tle seksualnym. Za wszystko to są karane są kobiety, a nie ich kaci i oprawcy.  Dinę oskarżono o występek przeciwko moralności, zdaniem saudyjskiego systemu prawnego, jest to przestępstwo.

Podobna sprawa dotyczy trzech kobiet, które uciekły z Arabii Saudyjskiej i zostały zatrzymane w Malezji. Ambasada z Arabii Saudyjskiej ofiarowała nagrodę finansową każdemu, kto pomoże je znaleźć.

Warto pamiętać, iż Arabia Saudyjska zabrania swoim kobietom pracy, uzyskania wykształcenia lub małżeństwa bez zgody mężczyzny. Mimo to ,w zeszłym miesiącu, kraj ten został wybrany do przyłączenia się do komisji ds. Praw Kobiet ONZ, gdzie będzie …walczyć o prawa kobiet.

Komisja ta „promuje prawa kobiet, dokumentuje realia życia kobiet na świecie oraz wyznacza światowe standardy w równości płci”. Chcecie takich standardów?

Ex