Piotr Wieczorek i Mateusz Kijowski podczas Marszu Wolności/ fot FB

Komitet Obrony Demokracji  rozpada się, a w jego miejsce prawdopodobnie powstanie nowy ruch o nazwie Stop Dewastacji Polski (SDP). Założą go działacze KOD skupieni obecnie  wokół Mateuszowi Kijowskiemu.

Piotr Wieczorek, jeden z najbliższych współpracowników Kijowskiego, po sobotnim Marszu Wolności, stwierdził wprost: „KOD-u już nie ma. Dzisiejszy marsz to potwierdził. Dwie grupy ludzi. Dwa obozy. Dwa KOD-y i sporo rozczarowanych po środku” .

Wieczorek jest zdania, że głęboki podział polityczny „przeorał KOD na pół”.   Jak zauważa, zaklinanie  rzeczywistość nic nie da.  Jednocześnie odwołuje się do słów Jacka Kuronia, który  powiedział swego czasu: „Nie palcie komitetów! Zakładajcie własne”.  W nawiązaniu do nich Wieczorek proponuje założenie nowej organizacji: „13 grudnia 2016 roku odbył się, z inspiracji Władysława Frasyniuka, marsz pod hasłem “Stop Dewastacji Polski!” (…) STOP DEWASTACJI POLSKI to dobra nazwa dla nowego ruchu. Powołajmy go do życia! Stwórzmy nową jakość – opartą na środowisku podobnie myślących i czujących Polek i Polaków” .  apeluje i  pyta: Kto jest za?

Odpowiedź zapewne wkrótce poznamy.

es