– To nową i wyjątkowo niebezpieczna rasa terrorystyczna – tak prokurator Brian Altman QC opisał Samata Ullah, 34-letniego bezrobotnego z Walii, który został skazany na 8 lat więzienia za terroryzm.

Ullah przyznał się do członkostwa w ISIS, a także do wspomagania, szkolenia i przygotowywania ataków terrorystycznych na całym świecie.

Sąd  Old Bailey w Londynie stwierdził, że Ullah stworzył ośrodek internetowy dla terrorystów w swojej sypialni w Cardiff. Ullah dostarczył filmy instruktażowe dotyczące korzystania z programów szyfrujących w celu ukrycia działań terrorystycznych w trybie online oraz pomagał w rozwijaniu ich możliwości i propagowaniu propagandy poprzez Dark Web.

– Po raz pierwszy zobaczyliśmy coś w tej skali –  powiedział BBC komandor Dean Haydon, szef jednostki ds. walki z terroryzmem Policji Metropolitalnej –  On  założył bibliotekę instruktażową dla terrorystów z całego świata.

Ullah  został aresztowany po międzynarodowej operacji, podczas której kontrolowano jego rozmowy z terrorystami  w Kenii,  gdy planowano ataki wąglika w krajach Afryki Wschodniej.

W jego domu w Cardiff policja znalazła podręczne dyski pamięci z wieloma danymi organizacji terrorystycznych,  także

Instrukcje używane w Stanach Zjednoczonych do wyszkolenia inżynierów rakietowych. Samata Ullah kopiował i wysyłał te instrukcje do terrorystów w Turcji i w Państwie Islamskim: „aby mogli zacząć poznawać podstawy projektowania rakiet”  – przyznał i kontynuował –  „Powinniśmy też rekrutować ludzi z tureckiego i pakistańskiego przemysłu obronnego, ponieważ Turcja i Pakistan mają już technologię potrzebną do nam zniszczenia  ludzi i sprzętu”.

Ullah zrezygnował z pracy w firmie ubezpieczeniowej, aby całkowicie zająć się dżihadem.

Po aresztowaniu  Ullaha,  policja zebrała około 200 dowodów, w tym 150 urządzeń cyfrowych o pojemności 8 terabajtów każdy. Policja odkryła również około 30 kart pamięci USB ukrytych – niczym u Jamesa Bonda – w spinkach do mankietów, zawierających „tajne publikacje ISIS”.

– Tylko dlatego, że działalność Ullah miała  miejsce w świecie wirtualnym, nigdy nie doceniliśmy, jak jest niebezpieczna –  powiedział komandor  Haydon.  – W swoje sypialni w Walii i tworzył treści online pomagające osobom, które aktywnie wspierały ISIS.  Mogły one pomóc terrorystom zaangażowanym w planowanie niszczycielskich ataków.  Widzieliśmy plany zamachów w miastach na całym świecie – dodał Haydon.

Biblioteka internetowa  Ullah służyła, jako  punkt „kompleksowej obsługi terrorystów”, zawierała  wskazówki dotyczące szyfrowania, sposoby unikania wykrycia przez policję i służby bezpieczeństwa, eksperckie porady na temat systemów rakietowych oraz ogromną liczbę publikacji propagandowych. Z jego  biblioteki pobrano ponad 2,2 miliona egzemplarzy e-książki o wojnie i pokoju!

ex