Chiński miliarder Jack Ma ostrzega, że ludzie powinni przygotowywać na całe  dziesięciolecia społecznych wstrząsów i bólu, i jego zdaniem będzie to wina nowych technologii.

W ciągu najbliższych 30 lat światowy ból będzie znacznie większy niż szczęście –  powiedziała Ma podczas konferencji przedsiębiorczej w Zhengzhou, w Chinach. – Konflikty społeczne w ciągu najbliższych 30 lat będą miały ogromny wpływ na każdą branżę i wszystkich ludzi.

 Według miliardera, świat musi radykalnie zmienić sposób nauczania ludzi, i opracować reguły, jak pracować z robotami, aby złagodzić cios spowodowany automatyzacją i gospodarką internetową.

– Maszyny powinny robić tylko to, czego ludzie nie mogą zrobić –  powiedziała Ma, dodając:  – Tylko w ten sposób możemy mieć możliwości utrzymywania maszyn jako współpracujących z ludźmi, a nie jako zamienników.

Założyciel platformy handlu internetowego Alibaba powiedział, że starał się już ostrzec ludzi w pierwszych dniach handlu elektronicznego, że zakłóci on tradycyjny handel detaliczny, ale niewiele osób go słuchało. Tym razem chce ostrzec ludzi przed wpływem nowych technologii.

– Piętnaście lat temu wygłaszałem przemówienia 200 lub 300 razy, przypominając, że Internet będzie oddziaływać na wszystkie gałęzie przemysłu, ale ludzie mnie nie słuchali, – powiedział .

Zdaniem Ma teraz sztuczna inteligencja ma kluczowe znaczenie dla biznesu, ale to nie przyniesie ludziom niczego dobrego, gdyż bardzo wielu przestanie być potrzebnych. Zrodzi to frustracje, ból i nieszczęścia.

Jack Ma, to były nauczyciel języka angielskiego, który  w 1999 roku założył Alibaba. Jest to obecnie największa na świecie platforma handlu elektronicznego z kapitałem rynkowym w wysokości 246,12 mld USD.

Firma niedawno ogłosiła kroki zmierzające do dywersyfikacji działalności gospodarczej, rozszerzającej się na obszar cyfrowy. Ma  planuje zainwestować miliard juanów (145 milionów dolarów) w dystrybucję gier mobilnych.

W minionym roku Ma wyjawił ambitny plan stworzenia 100 milionów miejsc pracy w ciągu najbliższych dwóch dekad.

ex