Połowa pojazdów używanych przez siły niemieckie, biorące udział w misji pokojowej ONZ w Mali została unieruchomiona ze względu na ciepło oraz kurz. Nie są one także w stanie poruszać się po nieregularnych terenach. Niemiecki dzienniki Die Welt, cytując źródła wojskowe, napisał, że pojazdy wojskowe zostały niedawno wycofane z użytkowania przez komisję inspekcji technicznej, ponieważ nie nadawały się do walki i nie były odpowiednio wyposażone, aby wytrzymać temperatury w Malii, które często osiągałyby 50 stopni Celsjusza.
Niemieckie samochody były najwyraźniej przystosowane wyłącznie do poruszania się po europejskich autostradach.
Niemieckie wojsko rozmieszczone w Afryce Zachodniej również narzekało na opóźnienia w dostarczaniu niezbędnych części zamiennych wyposażenia do bazy ONZ w Camp Castor, położonej w mieście Gao. Według opinii komisji stan techniczny obiektów pozostawia wiele do życzenia.
Die Welt poinformował również, że niemieckie śmigłowce, które także zostały wysłane do Mali, muszą przeważnie pozostawać na ziemi, ponieważ nie są w stanie działać w temperaturach przekraczających 43 stopnie Celsjusza, podczas gdy na tych terenach średnia temperatura w ciągu dnia przekracza 44-45 stopni.
ex