W brytyjskiej bibliotece zostaną udostępnione zbiory przemycone ze wschodnich Niemiec. Mowa o dziesiątkach tysięcy zapisów o zbrodniach wojennych, dokumentujących wczesne dowody Holokaustu.

Archiwa, z których niektóre pochodzą z 1943 r., zostały zgromadzone przez Komisję ds. Zbrodni Wojennych Organizacji Narodów Zjednoczonych ponad sześćdziesiąt lat temu i były wcześniej szczelnie zapieczętowane. Udostępniono je tylko kilku osobom za specjalną zgodą.

Pliki zostaną udostępnione przez londyńską bibliotekę Wiener już 21 kwietnia. Według niezależnych źródeł dowodzą one, że siły sojusznicze były świadome wielkich mordów na Żydach już w grudniu 1942 r.

Zdaniem Guardiana, pliki zawierają nadzwyczajnie szczegółowe relacje ofiar obozów koncentracyjnych, w których gazowano miliony Żydów. Pomimo swojej wiedzy, sojusznicze rządy miały niewiele pomagać zagrożonym ludziom.

Dotychczas tylko naukowcy upoważnieni przez zarówno rządy krajowe, jak i sekretarza generalnego ONZ mogli przeglądać rekordy z bazy na temat II wojny światowej. Odbywało się to bez pobierania notatek lub kopii.

Katalog Zbrodni Wojennych ONZ, który można będzie przeszukiwać online, będzie dostępny za pośrednictwem naszej strony internetowej jeszcze w tym tygodniu – powiedział archiwista biblioteki- Howard Falksohn.  I dodał: –Spodziewamy się dużego zainteresowania. Niektóre pliki PDF zawierają więcej niż 2000 stron. Po raz pierwszy będą dostępne dla każdego w Wielkiej Brytanii. Może się zdarzyć, że ludzie będą mogli dopisać kluczowe rozdziały historii za pomocą nowych dowodów- powiedział Falksohn.

mb