Niemiecki prezydent, Frank-Walter Steinmeier, wezwał Francuzów, aby w nadchodzących wyborach prezydenckich nie głosowali na – jak to określił –   „kandydata populistycznego i nacjonalistycznego”. Gdyż według jego oceny Marine Le Pen rozpocznie Frexit, i doprowadzi do rozbicia jednego z filarów stabilności UE.
– Nie słuchajcie śpiewu syren, które obiecują wam wielką francuską przyszłość po tym, jak Francja pozbędzie się wszystkiego tego, co jest jej częścią dzisiaj –  snuł Steinmeier – Dziś Francja gwarantuje stabilność Europy i jest filarem Unii Europejskiej.  – powiedział, francuskiej gazecie Ouest-France.
Niemiecki prezydent zaznaczył, że  pomysły Marine Le Pen doprowadzą do potencjalnego Frexit, ponieważ przywódca Frontu Narodowego jest niezwykle krytyczna wobec Unii Europejskiej. W przeszłości obiecała renegocjować członkostwo Francji w  UE i potencjalnie wycofać się z Unii.
Steinmeier podkreślił, że członkostwo w UE jest dla Francji korzystne: – Musimy zrozumieć, że to tylko razem możemy uczynić z Europy prawdziwego globalnego gracza, który mógłby wywierać wpływ na sprawy światowe. Stając przeciwko Unii Europejskiej stajemy się zabawką w rękach innych mocarstw.
Mimo takich nawoływań, przed pierwszą turą francuskich wyborów prezydenckich, która odbędzie się  23 kwietnia, Le Pen i jej partia Front Narodowy prowadzą w większość sondaży. A zapewne mieszanie się obcych we  francuskie sprawy nie zaszkodzi Marine Le Pen, lecz jej pomoże.
bes