Dziś rano, czasu lokalnego, Korea Północna dokonała  nieudanej próby wystrzelenia pocisku balistycznego – poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap.
 „Korea Północna próbowała dziś rano wystrzelić niezidentyfikowany pocisk balistyczny z rejonu Sinpo, w prowincji Hamkjong, ale według ocen test zakończył się fiaskiem” — informuje komunikat opublikowany przez Biuro Szefów Połączonych Sztabów sił zbrojnych Korei Południowej.
Fakt przeprowadzenia przez KRLD nieudanej próby z użyciem pocisku balistycznego. potwierdził też Pentagon Zdaniem rzeczniczki amerykańskiego resortu obrony Laury Seal pocisk eksplodował niemal natychmiast po starcie.
W związku z północnokoreańskim testem prezydenta Korei Południowej zwołał posiedzenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa
„Zademonstrowanie przez Koreę Północną na paradzie wojskowej całego szeregu ofensywnych pocisków i posunięcie się do odpalenia pocisku balistycznego jest pokazem siły, który zagraża całemu światu” —  mówi oświadczenie MSZ Korei Południowej.
Próby dokonano w dzień po paradzie wojskowej w północnokoreańskie stolicy Pjongjangu z okazji 105. rocznicy urodzin założyciela państwa Kim Ir Sena. Podczas parady zaprezentowano nowe pociski balistyczne, w tym wystrzeliwane z okrętów podwodnych.
Dziś do Seulu ma przyjechać wiceprezydent USA Mike Pence.

NS