Australijski fotograf- Fabian Muir, rozpoczął swój projekt Urban Burqa w 2014 r., po tym jak były premier Australii- Tony Abbott, zażądał zakazu używania burki na terenie parlamentu w Canberze. Abbott wyraził obawy dotyczące bezpieczeństwa, nazywając taką odzież „dość kontrowersyjną formą stroju”.

Według BBC, projekt Muira to krytyka prawicowej islamofobii, o której również sam fotograf wypowiada się niepochlebnie: –Tragicznie, antyimigranckie nastroje stały się coraz bardziej widoczne od 2014 r. -powiedział Muir dla BBC, wskazując że aż 49 procent Australijczyków poparło w 2016r. całkowity zakaz wpuszczania muzułmanów do kraju.

Wszystkie fotografie z serii ukazują burkę w codziennych sceneriach miejskich- od supermarketów po tunele metra. Fabian Muir nie podziela historycznego i religijnego kontekstu burki: Zamiast religijnego symbolu ucisku, wolę myśleć o burkach jako perspektywie dla kobiet, które je noszą. Dodał także, że jego prace opisują „konflikt kulturowy”, który jego sztuka może pomóc pokonać.

 

mb/ fot. Fabian Muir