Będą kolejne referenda gminne ws. metropolii warszawskiej

Kolejne podwarszawskie gminy idą w ślady Legionowa i organizują referenda w sprawie projektowanej przez PiS metropolii warszawskiej. W maju i czerwcu głosowania odbędą się w Błoniu, Babicach Starych, Nieporęcie, Konstancinie-Jeziornej, Wieliszewie i Michałowicach.

Niewykluczone, że referenda dotyczące ewentualnego włączenia do stołecznej metropolii odbędą się też w Podkowie Leśnej, Józefowie i Raszynie – tam zebrane zostały podpisy pod inicjatywami referendalnymi mieszkańców, którymi następnie zajmą się rady gmin. Referenda to odpowiedź na projekt PiS, który zakłada utworzenie metropolii warszawskiej obejmującej ponad 30 gmin. W czwartek decyzję o organizacji referendum podjęła rada gminy Babice Stare.

„Dziś odbyła się sesja rady, podjęta została decyzja o przeprowadzeniu referendum 4 czerwca” – poinformowała PAP posłanka PO Kinga Gajewska-Płochocka, która reprezentuje okręg podwarszawski. Wcześniej podobne decyzje podjęły rady: 10 kwietnia – w Błoniu, a dwa dni później – w Michałowicach i Wieliszewie. We wszystkich tych gminach referenda odbędą się – podobnie jak w Babicach – 4 czerwca.

Informacje na ten temat można znaleźć na portalach gmin. 14 maja głosować w sprawie przyszłości swej gminy będą mieli okazję mieszkańcy Nieporętu, a 28 maja – Konstancina-Jeziornej. Pytania referendalne we wszystkich tych gminach będą podobne: czy jest pan/pani za tym, by m.st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła daną gminę.

We wtorek – jak podano na oficjalnej stronie Józefowa – odbyła się nadzwyczajna sesja rady miasta, na której radni powołali komisję do sprawdzenia zgodności z przepisami prawa wniosku mieszkańców o przeprowadzenie referendum. Józefowianie chcą, by odbyło się ono 4 czerwca. Jeśli wniosek okaże się poprawny, wówczas Rada Miasta zajmie się nim na sesji 19 kwietnia.

Pod koniec marca wymaganą liczbę podpisów pod inicjatywą referendalną zebrali mieszkańcy Raszyna i Podkowy Leśnej. W obu gminach trwa obecnie sprawdzanie poprawności przygotowanego wniosku.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP