Fot. Heinz-Peter Bader
– Muzułmańscy imigranci, którzy odmawiają przyjęcia wartości europejskich, muszą zdawać sobie sprawę, że istnieją dla nich lepsze miejsca do zamieszkania niż Unia Europejska – stwierdził Wolfgang Schaeuble, niemiecki minister finansów.
Muzułmanie, którzy nie chcą zmienić swojego postępowania po przybyciu do Europy, muszą przyznać, że podjęli niewłaściwą decyzję, powiedział Schaeuble podczas debaty okrągłego stołu w Berlinie w środę. – Na świecie istnieją lepsze miejsca niż w Europa, aby żyć zgodnie prawem islamskim .
W artykule w gazecie „Welt am Sonntag” 74-letni polityk wezwał muzułmanów, aby przyjęli – jak to nazywa – „niemiecki islam”, oparty na liberalizmie i tolerancji.
Według oficjalnych szacunków, prawie milion migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki przybyło do Niemiec w 2015 roku.Liczba ta wywołała napięcia społeczne i doprowadziła do licznych antyrządowych protestów przeciwko tak zwanej polityce imigracyjnej „otwartych drzwi” Merkel.
Sytuacja ta wpłynęła na wzrost popularności partii prawicowych i antyimigranckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD). Stąd zapewne rządzący starają się zdystansować wobec swojej własnej, wcześniejszej polityki migracyjnej.
es