„W związku z doniesieniami medialnymi o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie znieważenia Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego Prokuratura Krajowa informuje, że Prokuratura Okręgowa w Krakowie prowadziła dwa postępowania dotyczące zdarzeń, które miały miejsce podczas wizyt Prezesa Prawa i Sprawiedliwości na grobie Śp. Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu w Krakowie„.  – poinformowała Prokuratura Krajowa.

Pierwsze z tych postępowań dotyczy zdarzenia, do którego doszło na Wawelu w dniu 18 grudnia 2016 roku. Śledztwo to zostało wszczęte tuż po zdarzeniu i nadal jest prowadzoneW toku tego postępowania prokuratorzy ustalają, czy nie doszło do zniesławienia Prezesa Prawa i Sprawiedliwości (art. 212 par. 1 kodeksu karnego), czy nie doszło do znieważenia Jarosława Kaczyńskiego (art. 216 par. 1 kodeksu karnego) lub naruszenia jego nietykalności cielesnej (art. 217 par. 1 kodeksu karnego). Prokuratorzy ustalają również czy w trakcie tego zdarzenia nie doszło do znieważenia funkcjonariusza publicznego (art. 226 par. 1 kodeksu karnego).

Aktualnie prowadzone są bardzo intensywne czynności śledcze, które mają na celu ustalenie wszystkich osób uczestniczących w tym zdarzeniu, a także ich roli.

„Decyzja Prokuratury Okręgowej w Krakowie o odmowie wszczęcia postępowania, która została wydana w dniu 31 marca 2017 roku, dotyczy tylko i wyłącznie zdarzenia z dnia 18 marca 2017 roku na Wawelu. Oceniając to zdarzenie krakowska prokuratura uznała, że zachowanie jego uczestników nie wyczerpuje znamion przestępstwa. Decyzja ta jest nieprawomocna i przysługuje na nie zażalenie”. – stwierdza Prokuratura Krajowa.

PK