Uroczystości w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, w całym kraju odbywały się uroczystości upamiętniające tę tragedię. Państwowe uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w intencji ofiar katastrofy w Kościele seminaryjnym. O godz. 8.41 odbył się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim. W wielu miastach rozległy się o tej godzinie syreny alarmowe.

W Sejmie złożono wieńce przed tablicą upamiętniającą posłów i senatorów, którzy zginęli w katastrofie. Przy grobie Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej w krypcie na Wawelu modlili się  prezydent Andrzej Duda i córka pary prezydenckiej Marta Kaczyńska.

W KPRM odsłonięto tablicę upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego, Przemysława Gosiewskiego oraz Zbigniewa Wassermana. Podczas popołudniowych uroczystości przed Pałacem Prezydenckim przemówienie wygłosił prezydent Duda.

Organizatorami licznych uroczystości na terenie kraju były samorządy.

W gmachu opolskiego urzędu wojewódzkiego odsłonięto tablicę upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego. Reprezentacyjnej sali urzędu nadano imię tragicznie zmarłego prezydenta.

W Kielcach uroczystości odbyły się pod obeliskiem upamiętniającym osoby, które siedem lat temu zginęły w katastrofie prezydenckiego samolotu. „W tym dniu powinniśmy być ponad politycznymi podziałami” – powiedział sekretarz Urzędu Miasta w Kielcach Janusz Koza.

Ze Spały wyruszyła VII Sztafeta Pamięci im. gen. Tadeusza Buka – współtwórcy polskiej kawalerii powietrznej. Przebiegnie około 450 km; zakończy się 21 kwietnia w Żaganiu.

Na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wlkp. uczczono pamięć gorzowian: związanej z Rodzinami Katyńskimi Anny Borowskiej i jej wnuka Bartosza. Wieńce złożyli wojewoda lubuski Władysław Dajczak, prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki oraz delegacje służb mundurowych.

Parlamentarzyści, samorządowcy, rodzina i mieszkańcy Kołobrzegu uczcili pamięć posła PO Sebastiana Karpiniuka. Na kołobrzeskim cmentarzu komunalnym zebrali się przy jego grobie m.in. parlamentarzyści PO, wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz i władze Kołobrzegu. O godz. 8.41 rozległy się syreny alarmowe, a krótko po nich na grobie Karpiniuka złożono kwiaty.

Na Śląsku bliscy, współpracownicy, przedstawiciele urzędu marszałkowskiego i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz służb mundurowych składali wieńce na grobach Krystyny Bochenek, Grzegorza Dolniaka i Janusza Kochanowskiego.

Delegacja władz Gdańska – prezydent Paweł Adamowicz i przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek – złożyła kwiaty na grobach Arkadiusza Rybickiego, Leszka Solskiego i Anny Walentynowicz na cmentarzu Srebrzysko. Uczczono też pamięć Macieja Płażyńskiego pochowanego w Bazylice Mariackiej.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny