Dziś rano przy ul. Krasickiego 28 zawaliła się kamienica. Budynek uległ zniszczeniu niemal w 80 procentach. Niestety, w wyniku tej tragedii zginęło 5 osób.
Tuż po zdarzeniu na miejscu pojawiły się wszystkie służby ratownicze, a także burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz.
Natychmiast zostały uruchomione wszystkie ścieżki pomocowe dla osób poszkodowanych w wyniku dramatycznego zdarzenia, jak również dla osób ewakuowanych z sąsiedniego budynku.
swiebodzice.pl
Osoby ewakuowane z sąsiednich budynków otrzymały ciepły posiłek, napoje i wsparcie psychologiczne w jadłodajni Ośrodka Pomocy Społecznej. Na miejscu zdarzenia, jak również w OPS oraz ratuszu, udzielana jest pomoc psychologiczna.
– Wszystkie osoby, które wyrażą taką chęć, otrzymają noclegi na terenie miasta, mamy także zapewnione lokum w Świdnicy, w Schronisku Młodzieżowym – mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Jestem ogromnie poruszony tragedią, pragnę wszystkim bliskim i poszkodowanym przekazać najgłębsze słowa otuchy i wsparcia w tym trudnym momencie.
Nie jest na razie znana przyczyna tragedii. Sieć gazowa była niedawno modernizowana, budynek był w dobrym stanie technicznym. Najprawdopodobniej doszło jednak do wybuchu, bo niemal w całym mieście tuż po godz. 9:00 słychać było potężny huk.
fot. swiebodzice.pl
Kamienica należy do wspólnoty mieszkaniowej, ale znajdowały się w niej także mieszkania komunalne.
W tragicznym zdarzeniu zginęły trzy osoby, w tym dwoje dzieci, cztery osoby udało się jak dotychczas wydobyć spod gruzów. Trzy osoby tuż po zdarzeniu wyszły z budynku o własnych siłach.
Według służb w chwili zdarzenia w budynku mogło się znajdować ok. 15 osób.
Na miejscu trwa intensywna akcja ratownicza z udziałem kilkudziesięciu jednostek, w tym dwóch specjalistycznych, z psami do przeszukiwania gruzowisk.
Akcję nadzoruje bezpośrednio obecny na miejscu Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak. Potrwa najprawdopodobniej do późnych godzin nocnych.

Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM
w Świebodzicach