W czwartek,  6 kwietnia około godz. 3.00 rano, w SOdC w Białej Podlaskiej, funkcjonariusze Straży Granicznej  przystąpili do deportacji trzech cudzoziemców, którzy tego dnia przed południem mieli zostać odesłanii do Rosji    z Lotniska Chopina w Warszawie. Kilka osób przebywających w ośrodku utrudniało funkcjonariuszom wykonywanie czynności, próbując uniemożliwić im wyprowadzenie cudzoziemców z ośrodka.

Trzech mężczyzn, obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej, zachowywało się szczególnie agresywnie. Cudzoziemcy nie tylko grozili funkcjonariuszom, ale również dopuścili się wobec nich czynnej napaści, dlatego użyto  środków przymusu bezpośredniego, tj. gazu łzawiącego i kajdanek. Agresywni mężczyźni zostali umieszczeni w izolatce. Do ośrodka została wezwana karetka pogotowia. Zespół ratownictwa medycznego udzielił cudzoziemcom niezbędnej pomocy, oceniając, że nie wymagają hospitalizacji.

– Decyzja o zobowiązaniu do powrotu trzyosobowej grupy cudzoziemców została zrealizowana. – informuje SG – Na terenie ośrodka nie jest prowadzona żadna akcja protestacyjna. Informacje, które pojawiły się na ten temat w mediach społecznościowych są nieprawdziwe.

Prowadzone są czynności zmierzające do postawienia obywatelom Rosji zarzutu czynnej napaści na funkcjonariuszy realizujących czynności służbowe.
SG