8 kwietnia (sobota) o godzinie 17. w Muzeum Dulag 121 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Pruskoviana. Tym razem usłyszymy o historii pruszkowskich zegarów i tradycjach rzemieślniczych rodziny Górskich, która od 1947 roku prowadzi w Pruszkowie zakład zegarmistrzowski znany z takich realizacji jak skonstruowanie zegara na Zamku Królewskim w Warszawie oraz zegarów na wieży Pałacyku „Sokoła” i budynku zarządu ZNTK w Pruszkowie.

„Wychowywałem się w cieniu warsztatu zegarmistrzowskiego, najciekawsza jednak przygoda rozpoczęła się w 1972 r. Wówczas zaproponowano mi wykonanie konstrukcji zegara na Zamek Królewski w Warszawie. Wraz z rzemieślnikami z Warszawy rozpocząłem prace trwające ponad 2 lata nad konstrukcją i wykonaniem zegara, który został oddany do użytku w lipcu 1974 r. Do dziś firma moja zajmuje się stałym nadzorem i konserwacją urządzenia. Nieco wcześniej pruszkowskie zakłady wykonały mniejszy zegar, który został umieszczony na Pałacyku Sokoła w Pruszkowie oraz inny na wieży Pałacyku ZNTK.” – mówi Marek Górski.

Tradycje zegarmistrzowskie zapoczątkował Henryk Górski  – za jego czasów pruszkowskizakład zajmował się konserwacją i naprawą zegarów. W 1977 r. firmę przejął syn Henryka, mgr inż. Marek Górski – absolwent Wydziału Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. Przez siedemdziesiąt lat działalności pruszkowski zakład zegarmistrzowski wykonał kilkadziesiąt zegarów wieżowych. Oprócz tych najbardziej rozpoznawalnych w Pruszkowie i Warszawie, mechaniczne i elektryczne zegary z Pruszkowa trafiły do różnych zakątków Polski – znajdują się m.in.: na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (od 1977 r.), katedrze w Łowiczu (1981), ratuszach w Serocku, Błoniu, Pułtusku, Oleśnicy i Staszowie.

Podczas spotkania w Muzeum Dulag 121 Marek Górski opowie o historii i tradycjach rodzinnego zakładu zegarmistrzowskiego oraz najważniejszych realizacjach w Pruszkowie i Warszawie. Przybliży także realia pracy zegarmistrza, a jego opowieść zostanie uzupełniona pokazem zdjęć z rodzinnego archiwum.

 Wstęp wolny.