Gmina Teresin znalazła się w czołówce gmin wiejskich na Mazowszu, jeśli chodzi o najdynamiczniej rozwijające się samorządy. Poznaliśmy wyniki Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego w 2016 roku.

15 marca Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, podczas konferencji samorządowców w Otrębusach, uhonorował dyplomami gospodarzy najaktywniej rozwijających się miejscowości na Mazowszu.

Zasadniczy cel projektu to opracowanie podstaw systemowego monitorowania zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego oraz promocja tego rozwoju na bazie najlepszych przykładów.

Droga do tego celu prowadzi przez program badań na dwóch poziomach: na poziomie regionów i na poziomie krajowym.

W ścisłej czołówce

 Podczas uroczystej konferencji, jaka odbyła się w „Mateczniku Mazowsze”, Adama Struzik wręczył wójtowi Markowi Olechowskiemu dyplom za zajęcie V miejsca w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego w 2016 roku, w kategorii Gmina Wiejska w województwie mazowieckim.

Bardzo cieszy fakt, że nasza gmina znalazła się w ścisłej czołówce gmin z terenu całego województwa. To wyróżnienie jest dla nas zarówno powodem do dumy, jak i motywacją do dalszej pracy na rzecz prężnego rozwoju gminy Teresin – mówił wójt Olechowski po odebraniu dyplomu.

Ranking wyróżnia liderów lokalnego rozwoju w trzech kategoriach: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie oraz gminy miejskie. Samorządy oceniano za pomocą 15 różnych wskaźników. Komisja bierze pod uwagę m.in. wydatki majątkowe i inwestycyjne, wydatki na transport i łączność, procent dochodów własnych, liczba osób pracujących i bezrobotnych oraz podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców. Ranking został opracowany pod przewodnictwem prof. dr hab. Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej.

Dobra passa trwa

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie to nie jedyne wyróżnienie dla teresińskiego samorządu. W lipcu ubiegłego roku po raz czwarty w historii, gmina Teresin została uznana za najlepszą gminę wiejską na Mazowszu według Ogólnopolskiego Rankingu Samorządów 2016 prowadzonego przez redakcję „Rzeczpospolitej”. Równie wysoko Teresin znalazł się w klasyfikacji gmin wiejskich w kategorii „Innowacyjny samorząd”. Zwycięstwo na Mazowszu odniósł wspólnie z gminą Brańszczyk. W ramach rankingu „Rzeczpospolitej” sklasyfikowano też samorządy w kategorii „Europejski Samorząd”. W tym zestawieniu kapituła rankingowa sklasyfikowała Teresin na dość wysokim 39. miejscu w Polsce i 17.  w województwie mazowieckim w stawce stu najlepszych gmin wiejskich.

Co bardzo istotne, wówczas w klasyfikacji ogólnopolskiej Teresin uplasował się na 9. pozycji. Gmina Teresin już po raz ósmy znalazła się w elitarnej „Złotej 100” samorządów Polski.

Ponadto Gmina Teresin znalazła się wśród 36 miast i gmin z całej Polski, które zostały wyróżnione tytułem „Sportowa Gmina 2016”. Wyróżnienie to przyznawane jest samorządom, które umiejętnie łączą budowę nowoczesnych obiektów sportowych z programem sportu i rekreacji w regionie.

Marcin Odolczyk