SOCHACZEW: Konkurs wiedzy o Żołnierzach Wyklętych

0
557

Już po raz piąty uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjum zostali zaproszeni do udziału w konkursie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Jego finał odbył się w poniedziałek 7 marca br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Sochaczewie. Zwycięzcą okazała się Zuzanna Zajączkowska, uczennica klasy II BLO w sochaczewskiej „Osiemdziesiątce”.

W wielkim finale uczestniczyło 56 uczniów z 14 placówek oświatowych z terenu powiatu sochaczewskiego. W pierwszej części pisali test składający się z 30 pytań. Najlepsza szóstka zakwalifikowała się do etapu ustnego, po którym wybrano laureatów tegorocznej edycji konkursu. Pomysłodawcą i głównym organizatorem przedsięwzięcia jest poseł Maciej Małecki –  sekretarz stanu w kancelarii Rady Ministrów, współorganizatorami Jolanta Gonta, starosta sochaczewski, Piotr Osiecki, burmistrz miasta Sochaczew oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Stowarzyszenie Odnowy Sochaczewa „Zamek”, a także zasiadający w komisji jury Jacek Polańczyk, dyrektor Gabinetu Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.  Patronat nad konkursem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

– Zawsze powtarzam, że należy wszelkie działania, by przywrócić pamięć i prawdę o młodych ludziach, którzy najpierw walczyli z Niemcami, a po zajęciu Polski przez komunistów znów stanęli w obronie naszej Ojczyzny. Zapłacili za to ogromną cenę, nie możemy o nich zapomnieć. To pasjonująca część naszych dziejów – mówił minister Maciej Małecki podczas konkursu. – Dlatego cieszę się, że każdego roku uczniowie są coraz lepiej przygotowani, poziom konkursu jest naprawdę wysoki. Gratuluję wszystkim, szczególnie zwyciężczyni, bo rywali miała bardzo solidnych.

Specjalną unikatową monetę, wyemitowaną przez Narodowy Bank Polski z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przekazała jako jedną z nagród starosta Jolanta Gonta. – Niezmiernie cieszy fakt, że tylu uczniów gościmy podczas finału. Dziś o Żołnierzach Polskiego Podziemia możemy mówić głośno i oficjalnie. Kiedy ja byłam uczennicą, nie wolno było nawet o nich wspomnieć, bo groziły poważne konsekwencje. Dlatego dziękuję Wam wszystkim, że czcicie pamięć bohaterów, Żołnierzy Wyklętych – zwracała się starosta do uczestników konkursowych zmagań.

Laureatami piątej edycji konkursu zostali – I nagroda – Zuzanna Zajączkowska (ZS CKP Sochaczew), II nagroda – Aleksandra Dadun (Gimn. Lasocin), III nagroda – Anna Mierzwińska (Gimn. nr 3 Sochaczew), wyróżnienia: Barbara Stępniak (ZS im. Iwaszkiewicza), Wiktoria Wrublewicz (Gimn. Teresin), Konrad Pieńkowski (ZSR CKU Sochaczew).

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ