Po raz trzeci w błońskim Centrum Kultury odbyły niecodzienne zajęcia – wykłady przygotowane przez pracowników naukowych i studentów Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. W minionych latach uczniowie błońskich szkół – liceum i gimnazjów mogli w ten nietypowy sposób zgłębiać wiedzę z chemii i fizyki.
W tym roku – 1 marca na scenie Sali widowiskowej królowała elektronika – dziedzina wiedzy, o której ppłk Grzegorz Czopik z WAT powiedział, że jest tak wszechobecna w naszym życiu i otaczającym nas świecie, że bardzo trudno znaleźć dziedziny nauki i sfery życia, w której nie ma ona zastosowania.Była więc mowa o biometryce, radio detekcji,  nawigacji, kryptografii czy diagnostyce medycznej a na scenie pojawiły się przeróżne urządzenia i roboty.
Wyjazdowe wykłady są efektem podpisanej kilka lat temu umowy partnerskiej między Gminą Błonie czyli organem prowadzącym I Liceum im. Broniewskiego a Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie. Dla uczniów jest to szansa dowiedzieć się w ciekawy sposób więcej niż przewiduje program szkolny podczas zwykłych lekcji, dla przedstawicieli szkoły wyższej – to doskonała okazja aby zachęcić młodych ludzi do nauk ścisłych i wybrania studiów na WAT jako swojej przyszłej ścieżki rozwoju. Oprócz wykładów w Centrum Kultury młodzież z błońskiego Liceum uczestniczy w zajęciach  w siedzibie WAT a także w organizowanym przez uczelnię konkursie matematycznym. Finał tegorocznego konkursu już 17 marca – trzymamy kciuki za uczniów z Broniewskiego.
BPM