-Notą dyplomatyczną zgłosiłem kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej – powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski.
Po tej informacji zarząd PO zdecydował o wykluczeniu Saryusz-Wolskiego z szeregów partii. Wcześniej komitet polityczny PiS zobowiązał premier Beatę Szydło, która jest też wiceprezesem tej partii, do tego, by „stanowczo sprzeciwiła się” wyborowi Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.
W nocie MSZ poinformowało maltańską prezydencję, że „Rząd RP proponuje kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego na Przewodniczącego Rady Europejskiej”.
Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski powiedział, że Polska zdecydowała się zgłosić tę kandydaturę „ze względu na wysoki poziom merytoryczny” Saryusz-Wolskiego. – Pan Jacek Saryusz-Wolski jest politykiem bardzo doświadczonym w polityce europejskiej – podkreślił Waszczykowski. Minister dodał, że Saryusz-Wolski ma zasługi na rzecz integracji europejskiej także w Polsce, bo jest jednym z twórców naszego procesu integracji z UE.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek podkreślił, że Jacek Saryusz-Wolski to „niezwykle doświadczony polityk europejski, sprawny i merytorycznie przygotowany do tej funkcji”.

na podstawie:  PAP/IAR