Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku prowadzi śledztwo w sprawie uprowadzenia gdańskiego adwokata Krzysztofa K. Doszło do tego 29 czerwca 2015 roku.

W toku śledztwa ustalono, że sprawcy porwania byli ubrani w odzież podobną do umundurowania funkcjonariuszy Policji. Poruszali się samochodem przypominającym pojazd służbowy, który był wyposażony w wyświetlacz sygnalizacyjny z napisem „Policja” oraz światła błyskowe. Pod pozorem kontroli drogowej, posługując się bronią palną, zatrzymali samochód kierowany przez gdańskiego adwokata. Następnie używając młota, wybili szybę w drzwiach kierowcy, po czym zakuli pokrzywdzonego w kajdanki i uprowadzili go. Za uwolnienie zażądali 1 milion złotych. Po kilkunastu godzinach, po uzyskaniu zapewnienia zapłaty okupu, adwokat został uwolniony.

Na skutek ostatnio wykonanych czynności w tej sprawie, 13 lutego 2017 roku funkcjonariusze CBŚP w Gdańsku, działając na polecenie prokuratora, zatrzymali dwóch mieszkańców województwa mazowieckiego: 37-letniego Daniela K. i 36-letniego Pawła P.

Zatrzymanym prokurator przedstawił zarzut napadu rabunkowego na konwojentów pieniędzy i kradzieży 530 tysięcy złotych. Czynu tego dopuścili się oni wspólnie z innymi podejrzanymi w dniu 11 maja 2015 roku w Łodzi.

Postanowieniem Sądu Rejonowego Gdańsk – Południe w Gdańsku z 14 lutego 2017 roku, na wniosek prokuratora Pomorskiego Wydziału Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, podejrzani Daniel K. i Paweł P. zostali tymczasowo aresztowani.

W toku śledztwa ustalono, że jeden z zatrzymanych – rzekomy pokrzywdzony w tym zdarzeniu – współpracował ze sprawcami. Powiadomił przestępców o planowanej wypłacie pieniędzy z oddziału banku i uzgodnił z nimi sposób działania. Pomagał im w ten sposób zaplanować i zrealizować rabunek.

Podczas czynności wykonanych z udziałem podejrzanych Daniela K. i Pawła P„ funkcjonariusze CBŚP w Gdańsku zabezpieczyli ponad 400 tysięcy złotych w różnych walutach – złotówkach, euro i dolarach.

Dotychczas w toku śledztwa zarzuty popełnienia różnego rodzaju przestępstw przeciwko mieniu ogłoszono 10 osobom. Pięcioro z nich ogłoszono dodatkowo zarzut udziału w uprowadzeniu trójmiejskiego adwokata. Ośmiu podejrzanych jest tymczasowo aresztowanych.

Śledztwo jest prowadzone wielowątkowo i nadal ma charakter rozwojowy. Wyjaśniany jest udział podejrzanych w popełnieniu na terenie całego kraju różnego rodzaju innych przestępstw, głównie przeciwko mieniu.

PK