fot. Warmińsko-Mazurski OSG
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Barcianach ukarali mandatami dwóch turystów, którzy zlekceważyli przepisy i weszli na pas drogi granicznej, by zrobić sobie zdjęcie.
W południe, w pobliżu granicy państwowej, patrol Straży Granicznej zatrzymał dwóch mężczyzn, którzy podjechali samochodem osobowym marki audi na mazowieckich numerach rejestracyjnych. Mieszkańcy powiatu grójeckiego postanowili zobaczyć, jak wygląda granica polsko-rosyjska, chcieli również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Turyści zlekceważyli tablice informacyjne oraz oznaczenia granicy państwa i weszli na pas drogi granicznej. Podczas patrolu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Barcianach ujawnili ślady dwóch osób, które dochodziły do znaku granicznego i z powrotem. Okazało się, że byli to 36-letni mężczyzna i jego 39–letni kolega. Obaj przyznali się do popełnionego wykroczenia i otrzymali mandaty karne w kwocie po 200 zł każdy.
Straż Graniczna przypomina:
Granica państwowa Rzeczypospolitej Polskiej z Federacją Rosyjską jest jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej, której przekraczanie jest możliwe tylko i wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, tj. na przejściach granicznych.
Nie wolno również wchodzić na pas drogi granicznej, oznaczony stosownymi tablicami PAS DROGI GRANICZNEJ WEJŚCIE ZABRONIONE.
Apelujemy o zwracanie uwagi na tablice informacyjne i oznaczenia granicy państwa – GRANICA PAŃSTWA PRZEKRACZANIE ZABRONIONE.
Funkcjonariusze Straży Granicznej przestrzegają przed konsekwencjami karnymi w przypadku przekroczenia granicy państwa w miejscach do tego niewyznaczonych np. aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, czy z bliska obejrzeć słupy graniczne. Są to czyny karalne, określone w kodeksie karnym lub kodeksie wykroczeń, w zależności od okoliczności zagrożone karą grzywny do 500 zł bądź karą pozbawienia wolności do 3 lat.

Warmińsko-Mazurski OSG