Rząd Ukrainy wprowadził stan sytuacji nadzwyczajnej w związku z kryzysem energetycznym spowodowanym przez blokadę Donbasu.

Minister energetyki Ukrainy Igor Nasalik poinformował, że stan sytuacji nadzwyczajnej został wprowadzony na nie dłużej niż 2 miesiące.

Wcześniej w środę rząd Ukrainy podjął decyzję o wprowadzeniu środków nadzwyczajnych w energetyce w związku z blokadą dostaw węgla z Donbasu. Deficyt antracytu, który jest wykorzystywany w ukraińskich elektrowniach, powstał po rozpoczęciu blokady towarowego połączenia kolejowego z niekontrolowanymi przez Kijów obwodami donieckim i ługańskim, którą zorganizowali radykałowie.

Dzisiejsza decyzja została podjęta na okres jednego miesiąca i może zostać przedłużona jeszcze o miesiąc — dane zarządzenie może obowiązywać przez dwa miesiące i nie więcej — powiedział Nasalik dziennikarzom w środę.

— Decyzja została podjęta. Energia elektryczna będzie wyłączana tylko w skrajnych przypadkach i będziemy o tym uprzedzać, obecnie nie ma takiej potrzeby — poinformował premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman. Dodał również, że zwrócił się z prośbą do Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, by rozpatrzyła kwestię zniesienia blokady na dostawy węgla. Według Hrojsmana blokada handlowa niekontrolowanych przez Kijów terytoriów Donbasu doprowadzi do wstrzymania prac przedsiębiorstw metalurgicznych i pogorszenia stanu gospodarki kraju.
NS