Przed meczem tenisowego Pucharu Federacji pomiędzy kobiecymi reprezentacji USA i Niemiec w amerykańskim Lahaina na Hawajach solista odśpiewał wersję hymnu obowiązującą w III Rzeszy – poinformowała agencja AFP.
W trakcie wykonywania utworu przedstawiciele niemieckiej drużyny, federacji oraz zgromadzeni na trybunach fani zaczęli protestować. Próbowali też śpiewać oficjalny niemiecki hymn.
— To był przykład niewiarygodnej ignorancji. Jeszcze nikt nigdy nie okazał takiego braku szacunku. To najgorsza rzecz, jaka mi się przytrafiła podczas wielu lat gry — powiedziała tenisistka Andrea Petkovic, która zmierzyła się z Alison Riske i przegrała wynikiem 6:7 (10-12), 2:6.
Amerykanie od razu przeprosili kibiców i zawodniczki. — Amerykańska federacja szczerze przeprasza niemiecką ekipę Fed Cup i kibiców. Ten błąd już się nie powtórzy — napisano na Twitterze.

Wykonywanie pierwszej strofy „Pieśni Niemców”, zaczynającej się od słów „Niemcy, Niemcy ponad wszystko”, nie jest obecnie zabronione. Jednak zgodnie z wyrokiem Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z 1990 roku jego dwie początkowe zwrotki nie stanowią części hymnu.