Przewodnicy towarzyszący grupie chińskich turystów w wycieczce „Polowanie na zorzę polarną” w fińskiej Laponii byli zmuszeni do wezwania policji, ponieważ obawiali się Chińczyków, którym nie udało się zobaczyć tego naturalnego zjawiska – informuje norweska telewizja NRK.

 „Przewodnicy wycieczki «Polowanie na zorzę polarną» w Rovaniemi zostali zmuszeni do wezwania policji, aby uspokoić kilku chińskich turystów, którzy uznali się za oszukanych, kiedy nie zobaczyli obiecanej zorzy polarnej” – informuje telewizja.

W Finlandii w ostatnim roku odnotowano ogromny napływ turystów z Azji. Wycieczki „Polowanie na zorzę polarną”, podczas których turyści są wywożeni za miasto, aby podziwiać zorzę są jednymi z najpopularniejszych. To zjawisko przyrodnicze można obserwować dość często na północy, jednak kiedy niebo jest zachmurzone, zorza jest trudno widoczna.

„Przewodnicy byli przestraszeni i nie mogli sami poradzić sobie z sytuacją, kiedy otoczyli ich rozgniewani chińscy turyści. Nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z taką sytuacją” – opowiedziała dziennikarzom rzeczniczka policji Laponii Henna Kelloniemi.

Przybyli policjanci wyjaśnili turystom, że przewodnicy nie mogą wpływać na pojawienie się takiego zjawiska naturalnego jak zorza polarna. Zdaniem policjantów, przewodnicy powinni szczegółowo wyjaśniać, że nie wszystko zależy od firmy organizującej wycieczki.

W niektórych kompaniach turystów ubezpiecza się od podobnych nieprzyjemności. Jak informuje NRK, na przykład  firma Hurtigruta proponuje turystom, którzy wykupili 12-dniową wycieczkę i nie zobaczyli zorzy polarnej, przyjechać na taką samą wycieczkę w przyszłym roku.
NS