Urolodzy z Piaseczna jako pierwsi w Europie Środkowo-Wschodniej usuwają kamienie nerkowe nowoczesną metodą RIRS przy wykorzystaniu robota Avicenna Roboflex.

Takie zabiegi zapewniają pacjentom największą skuteczność i bezpieczeństwo podczas kruszenia złogu oraz pozwalają na niszczenie kamieni nawet do 4 cm podczas jednego zabiegu. Korzyści z pracy z robotem odczuwają także lekarze, którym gwarantuje lepszą ergonomię i dodatkowo chroni przed promieniowaniem RTG.

Wszystkie wykonane w Piasecznie operacje zakończyły się pełnym sukcesem, a pacjenci wrócili do domów następnego dnia po operacji, bez żadnych komplikacji.

Urolodzy ze Szpitala św. Anny w Piasecznie: dr Marek Zawadzki, dr Przemysław Zugaj oraz dr Ewa Bres-Niewada mają największe w Polsce doświadczenie w zabiegach metodą – RIRS.

Zainteresowanie zabiegami jest bardzo duże, a do piaseczyńskich specjalistów przyjeżdżają pacjenci z całego kraju.

2

„Dzięki pomocy robota dotarcie do kamieni i ich kruszenie jest nieporównanie łatwiejsze. Ruchy maszyny są tak precyzyjne, że ryzyko przypadkowego uszkodzenia tkanek jest wręcz minimalne” – wymienia zalety robota dr Marek Zawadzki, który kieruje pracą zespołu.

„Robot nie ma ograniczeń ruchu jak ludzki nadgarstek, ani nie męczy się jak człowiek podczas zabiegu, więc cały czas pracuje z tą samą precyzją” – dodaje dr Przemysław Zugaj.

Avicenna Roboflex powstał w 2012 roku. Pierwsza na świecie operacja miała miejsce w 2014 roku. Urządzenie firmy ELMED jest stale używane w trzech oddziałach urologicznych na świecie (Ankara, Paryż, Heilbronn). Urolog przy konsoli steruje kątem zagięcia, rotacją i głębokością penetracji endoskopu w układzie kielichowo-miedniczkowym nerki. Może obracać endoskopem w zakresie 440 stopni. Urządzenie samo reguluje głębokość wprowadzenia lasera i jego kontakt z kamieniem.

RIRS (Retrograde Internal Surgery) to najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy sposób usuwania kamieni z każdego odcinka układu moczowego, stosowany głównie w leczeniu kamicy nerkowej. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, w trakcie 1-2 dniowej hospitalizacji.

Źródło informacji: EMC Szpitale/ Kurier PAP

FOT. EMC Szpitale

Zobacz również: