SKIERNIEWICE: Były komendant MO został skazany za stan wojenny

0

Wyrokiem z 1 lutego 2017 roku Sąd Rejonowy w Skierniewicach uznał byłego Komendanta Wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w Skierniewicach winnym bezprawnego pozbawienia wolności 36 działaczy ówczesnej legalnej opozycji.

Czesław R. jako funkcjonariusz państwa komunistycznego  miał wydać decyzje o internowaniu 36 lokalnych działaczy ówczesnej opozycji oraz osób uznanych za zagrożenie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., powołując się na przepisy nieistniejącego aktu prawnego – powiedział prowadzący śledztwo prok. Marek Rabiega.

Były komendant MO 12 grudnia 1981 roku wydał decyzję  o internowaniu tych opozycjonistów na podstawie dekretu ,,o ochronie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego w czasie obowiązywania stanu wojennego”. W rzeczywistości ten akt prawny nie został opublikowany i według powszechnie przyjętych zasad prawnych nigdy nie obowiązywał.

zesław R. przyznał się w śledztwie do podpisania wszystkich decyzji o internowaniu, tłumacząc jednak, że był przekonany, że jego działania były zgodne z ówczesnym prawem. W swych wyjaśnieniach opisał okoliczności, w których zapadały decyzje o internowaniu i sam ich przebieg.

Sąd w pełni podzielił argumenty prokuratora i uznał, że oskarżony swoim działaniem wyczerpał znamiona zbrodni komunistycznej, stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości.

Sąd wymierzył oskarżonemu karę 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonanie na okres próby wynoszący 3 lata. Ponadto Sąd wymierzył oskarżonemu karę grzywny w wysokości 6 tysięcy złotych. Sąd zobowiązał również oskarżonego  do pisemnego przeproszenia pokrzywdzonych na łamach ,,Dziennika Łódzkiego”.

Wyrok nie jest prawomocny.

Akt oskarżenia w tej sprawie został wniesiony 4 listopada 2015 roku przez prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie.

PK

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ