Policja apeluje do kierowców o szczególną ostrożność. Zimowa, zmienna pogoda jest dla wielu z nich zaskoczeniem i dochodzi do groźnych wypadków.
 Wczoraj w okolicach Świdnicy w województwie dolnośląskim doszło do karambolu – trzeciego takiego zdarzenia w kraju w ciągu kilku dni. Ponad 80 procent wypadków powodują kierujący pojazdami, 10 procent – piesi – mówi inspektor Leszek Jankowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Przyczyny wypadków powodowanych przez kierowców to przede wszystkim nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, nadmierna prędkość i nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego. Do największej liczby wypadków wcale nie dochodzi podczas złej pogody ani w potencjalnie niebezpiecznych miejscach, jak ostre zakręty. Zdecydowana większość tragicznych zdarzeń miała miejsce na prostych odcinkach dróg przy sprzyjającej pogodzie. Wtedy część kierowców uznaje, że jest bezpiecznie, i jedzie zbyt szybko.

Po raz pierwszy od pięciu lat załamał się trend spadkowy liczby wypadków i ich ofiar. W zeszłym roku było więcej wypadków niż w roku poprzednim – o 280, rannych – o 406 i zabitych – o 47.