Podczas spotkania z doradcą prezydenta Donalda Trumpa, Michaelem Flynnem, min. Krzysztof Szczerski przekazał w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy i prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović zaproszenie dla prezydenta Trumpa do złożenia wizyty w Polsce.
Krzysztof Szczerski był zadowolony z rozmów w Białym Domu. – Nie ma żadnych planów weryfikacji decyzji szczytu NATO w Warszawie. Do końca kwietnia dojdą kolejne jednostki pod flagą sojuszu – powiedział minister. Poinformował, że od generała Flynna uzyskał zapewnienie, że Pakt Północnoatlantycki jest dla Stanów Zjednoczonych podstawą architektury bezpieczeństwa.
Krzysztof Szczerski oczekuje intensyfikacji relacji dwustronnych. – Interesy amerykańskie i polskie w wielu punktach są zbieżne i to będzie bardzo intensywny czas w relacjach pomiędzy naszymi krajami – dodał.
Minister pozytywnie ocenił ostrą krytykę jaką  pod adresem Rosji skierował rząd USA w związku działaniami Moskwy we wschodniej Ukrainie oraz deklaracji utrzymania sankcji. Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley podczas wystąpienia na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Haley wyraziła zdecydowane poparcie dla rządu w Kijowie i zapowiedziała utrzymanie sankcji wobec Moskwy.
– To pokazuje, że nie ma tu żadnej pauzy, że stanowisko amerykańskie wobec konfliktu na Ukrainie nie jest zawieszone – stwierdził minister.
Krzysztof Szczerski podczas wizyty w Białym Domu poruszył temat katastrofy smoleńskiej i konieczności zwrotu przez Rosję wraku Tupolewa. – Przedstawiłem tę sytuację jako cześć problemu odbudowy zaufania między polityka polską a polityka rosyjską, jako sprawę, która na tyle obciąża relacje dwustronne, że powrót do polityki zaufania jest niemożliwy – powiedział.
Krzysztof Szczerski przekazał na ręce generała Michaela Flynna zaproszenie dla prezydenta Donalda Trumpa do odwiedzenia Polski w lipcu tego roku w czasie Szczytu Trójmorza. Wyraził nadzieję, że uda się do tej wizyty doprowadzić. (IAR)