Walka o kwalifikacje do Mistrzostw Polski Juniorek i Juniorów w tenisie stołowym wkracza w decydującą fazę. W najbliższą sobotę (4 lutego) w Marysinie Wawerskim rozegrany zostanie turnieju trzeciego cyklu eliminacji wojewódzkich w tej kategorii wiekowej. Zawodniczki i zawodnicy z pierwszych dwóch miejsc sobotnich zawodów uzyskają awans do III Grand Prix Polski, które zostanie rozegrane w Krośnie (woj. podkarpackie) w ostatni weekend lutego. Wysoki poziom zawodów gwarantowany.
W rywalizacji juniorek i juniorów mazowieckie należy do jednych z najsilniejszych w Polsce. Zawodniczka gospodarza sobotnich zawodów SCKiS Hals Warszawa, Agata Zakrzewska, zajmuje obecnie drugie miejsce w krajowym rankingu juniorek. Niewiele dalej za nią, na czwartym, plasuje się Wiktoria Ziemkiewicz z GLKS Nadarzyn. Obie są w składzie Kadry Narodowej Juniorek i mogą być pewne udziału w Mistrzostwach Polski. W sobotnim turnieju nie zagrają.
Będą to jednak ważne zawody dla podążających śladem najlepszych Aleksandry Paruszewskiej (ULKS Tęcza Budki Piaseckie), Weroniki Bożek i Pauliny Draniak z Nadarzyna. Pierwsza z wymienionych jest już bardzo blisko kwalifikacji do MP bez konieczności udziału w kolejnych eliminacjach wojewódzkich. Musi tylko ponownie zameldować się turnieju Grand Prix Polski, tak aby znaleźć się w pierwszej 32 krajowego rankingu po trzeciej serii eliminacji. Sprawę może załatwić zajmując jedno z dwóch pierwszych miejsc turnieju w Marysinie.
Bożek i Draniak mają kilkanaście punktów rankingowych straty do pierwszej 32 juniorek w Polsce.  Myśląc o ich odrobieniu, również powinny walczyć o miejsca na dwóch najwyższych stopniach podium sobotnich zawodów. W razie niepowodzenia pozostaje im rozgrywany bezpośrednio przed Grand Prix Polski turniej eliminacyjny, a potem walka w mistrzostwach województwa.
Wśród juniorów „towarem eksportowym” Mazowsza jest niezwykle utalentowany, do 10 lutego wciąż trzynastolatek, Maciej Kubik z mieszczącego się w Wilanowie KKS Andromeda Warszawa. Maciek, obecnie drugi w krajowym rankingu juniorów, jest jednak jeszcze w młodszej kategorii wiekowej i nie ma prawa startu w Mistrzostwach Polski Juniorów, ale może grać w eliminacjach. W Marysinie jednak nie będzie można go zobaczyć, bo zagra bezpośrednio na Grand Prix Polski.
Turniejową jedynką wśród juniorów będzie natomiast Adrian Majchrzak z Nadarzyna, 19. junior rankingu krajowego. Aby uzyskać kwalifikacje do mistrzostw Polski Adrian musi tylko potwierdzić swoją wysoką pozycję. Zaledwie jednego punktu rankingowego do strefy 32 najlepszych juniorów w Polsce, którzy nie będą musieli brać udziału w następnych eliminacjach wojewódzkich, brakuje Patrykowi Bożek (Nadarzyn). W Marysinie nie będzie miał łatwo, bo na plecach czuje oddech młodych zawodników Spójni Warszawa – Kacpra Molińskiego i Łukasza Sokołowskiego. Niewiadomą jest forma tego ostatniego, który powraca do rywalizacji po przerwie spowodowanej kontuzją i może okazać się przysłowiowym „czarnym koniem” turnieju juniorów.
Do walki o najwyższe laury może się włączyć również zawodnik SCKiS Hals Warszawa, Jakub Miszkurka, który będzie grał na obiekcie, w którym na co dzień trenuje w swoim klubie.
III Wojewódzki Turniej Kwalifikacyjny Juniorek i Juniorów, bo tak brzmi pełna nazwa zawodów, rozpocznie się w sobotę o godz. 10.00 w hali sportowej Zespołu Szkół nr 115 w Marysinie Wawerskim (Warszawa) przy ul. Króla Maciusia 5. Udział potwierdziło ponad pół setki uczestników. Gry półfinałowe i finałowe zaplanowano po godz. 13.00. Wstęp wolny.

Zobacz również: