Klub PiS złożył w Sejmie projekt ustawy zakładający zmianę statusu m.st. Warszawy. Propozycja przewiduje m.in. stworzenie jednostki samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym, w której skład wejdą 33 gminy.

Projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy zakłada, że stolica stanie się gminą miejską o nazwie gmina Warszawa z obligatoryjnym podziałem na dzielnice. Natomiast  dotychczasowy status miasta na prawach powiatu zostanie zniesiony.

Zgodnie z propozycją miasto stołeczne Warszawa swoim zasięgiem obejmie gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

Jednocześnie projekt przewiduje, że dotychczasowy podział gminy Warszawa na 18 dzielnic zostanie zachowany. Zmniejszyć ma się jednak liczebność zarządów dzielnic z pięciu do trzech osób.

Ponadto propozycja ustawy zakłada, że prezydent m.st. Warszawy będzie jednocześnie burmistrzem gminy Warszawa. Z kolei

W projekcie czytamy również, że do zadań  m.st. Warszawy należeć będzie: kształtowanie ładu przestrzennego (uchwalanie studium metropolitalnego), koordynowanie realizacji zadań publicznych przez wszystkie gminy wchodzące w skład miasta, rozwój społeczny i gospodarczy miasta, zadania gminy w zakresie transportu zbiorowego, promocja miasta i jego obszaru, zarządzanie drogami publicznymi z wyjątkiem dróg gminnych autostrad i dróg ekspresowych.

W związku z koniecznością przekształcenia podwarszawskich powiatów gminy wchodzące w skład powiatów, które nie znajdą się w obszarze m.st. Warszawy mają zostać włączone do sąsiednich powiatów.

Serwis Samorządowy PAP

Zobacz również: