Muzeum Dulag 121 zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Karty Historii. Tym razem gościem Muzeum Dulag 121 będzie Dariusz Pawłośz Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, który opowie o przymusowych wysiedleniach podczas II wojny światowej. Na spotkanie zapraszamy 11 lutego 2017, (w sobotę) o godz. 15:00 do siedziby Muzeum (ul. 3 Maja 8A, Pruszków).
Przymusowe wysiedlenia Polaków, m.in.: z terenów Wielkopolski, Pomorza,Żywiecczyzny, a także Zamojszczyzny, dokonane przez Niemców podczas II wojny światowej pozostają mało znanym tematem historii XX wieku.Przypomnieć należy również wypędzenie mieszkańców stolicy w czasie Powstania Warszawskiego oraz po jego zakończeniu – wówczas tysiące warszawiaków trafiło do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie, skąd dalej rozsyłano więźniów do niemieckich obozów koncentracyjnych lub na roboty przymusowe do III Rzeszy albo wywożono na tereny wiejskie Generalnego Gubernatorstwa.
Podczas spotkania w Muzeum Dulag 121 o doświadczeniach tysięcy Polaków z perspektywy 26-letniej działalności Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie” opowie przewodniczący zarządu fundacji – Dariusz Pawłoś.
Dariusz Pawłoś– przewodniczy zarządu Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie” (FPNP), z którą jest związany od 1995 roku. Germanista i absolwent UMCS w Lublinie. W latach 1998-2000 brał udział w międzynarodowych rokowaniach z przedstawicielami Rządu Niemiec i Austrii w sprawie wypłat świadczeń odszkodowawczych za pracę niewolniczą i przymusową na rzecz niemieckiej III Rzeszy. W 2007 r. kierował Biurem Przedstawiciela Ministra Spraw Zagranicznych ds. Współpracy Polsko-Niemieckiej w polskim MSZ. W latach 2008-2016 przedstawiciel Rządu RP w Kuratorium Fundacji Federalnej „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość”.
Wstęp wolny.