„Krew na naszych rękach?” to książka o przedstawianiu Holokaustu, za którą Paweł Lisicki otrzymał Główną Nagrodę Wolności Słowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W siedzibie SDP odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla ludzi mediów.

Drugą Nagrodę Wolności Słowa otrzymali: Jolanta Hajdasz za film „Żołnierz niezłomny kościoła” poświęcony osobie biskupa Antoniego Baraniaka oraz Maciej Kuciel z TVN Superwizjer za reportaż „Sędzia”. Wśród wyróżnionych znalazła się między innymi dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia, Marta Rebzda. Jury doceniło jej reportaż „Pogrom” wyemitowany w Jedynce w lipcu 2016 roku.

Główna Nagroda Wolności Słowa jest przyznana za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka.

Wyróżnienie „Laur” SDP otrzymał ksiądz infułat doktor Ireneusz Skubiś, długoletni redaktor naczelny tygodnika „Niedziela”. Wśród pozostałych dwunastu kategorii jest też nagroda Watergate za dziennikarstwo śledcze, nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie i Nagroda im. Stefana Żeromskiego za publikacje o tematyce społecznej. Otrzymali ją Marek Pyza i Marcin Wikło z tygodnika „wSieci” za publikację „Tajemnice fortuny Adamowicza”.

Jury nagradzając prace wzięło pod uwagę m.in. oryginalność i nowatorstwo prac, śmiałość w podejmowaniu tematów trudnych i kontrowersyjnych, atrakcyjność formalną przekazu, jego komunikatywność i wiarygodność, udokumentowanie źródeł i weryfikację podanych treści.

Wyróżnienie – za podejmowanie tematów ważnych dla lokalnych społeczności – dla tygodnika Express Sochaczewski, odebrał Janusz Szostak, który jest również wydawcą naszego portalu.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

 

źródło: IAR/ inf. własna