Francja i Niemcy są zaniepokojone decyzją Donalda Trumpa w sprawie uchodźców i jego ewentualnymi planami zniesienia sankcji wobec Rosji. Mówiono o tym podczas spotkania w Paryżu ministrów spraw zagranicznych obydwu państw.

Po spotkaniu z szefem niemieckiej dyplomacji Sigmarem Gabrielem francuski minister spraw zagranicznych Jean-Marc Ayrault stwierdził, że stanowisko Donalda Trumpa może tylko wywołać niepokój. Dodał, że społeczność międzynarodowa zobowiązała się do przyjmowania uchodźców uciekających przed wojną domową i przed represjami w ich krajach i dlatego jest to zadanie wszystkich.

W podpisanym wczoraj dekrecie Donald Trump zapowiada wstrzymanie przyjmowania przez cztery miesiące uchodźców. Zabrania też wpuszczania do Stanów Zjednoczonych osób przybywających z Syrii i sześciu innych państw muzułmańskich.

Jean-Marc Ayrault dodał, że także inne sprawy w zapowiedziach Donalda Trumpa wywołują niepokój, w tym plany zniesienia sankcji wobec Rosji, wprowadzonych po jej agresji na Ukrainę. Jean-Marc Ayrault wyjaśnił, że stąd wymiana poglądów z szefem niemieckiej dyplomacji, która pozwala na ustalenie wspólnych stanowisk w obronie interesów francuskich, niemieckich i europejskich.

źródło: IAR

 

Zobacz również: