BBC przypisała Polakom współudział w Holocauście. W reportażu telewizji, wyświetlonym z okazji Dnia Pamięci o Zagładzie, mowa o aktywnej współpracy „polskich maszynistów”. Zaprotestowała już ambasada RP w Londynie. „Takie opisywanie masowych mordów rozmywa prawdę o Holocauście” – pisze w liście do stacji Arkady Rzegocki, polski ambasador na Wyspach.

W materiale, który ukazał się w wiadomościach BBC i miał też swoją wersję tekstową w Internecie, padają słowa: „To nie była tylko niemiecka zbrodnia. Te linie kolejowe rozciągały się na każdy niemal zakątek Europy, przy aktywnej współpracy norweskich urzędników służby cywilnej, francuskiej policji, polskich maszynistów i ukraińskich grup paramilitarnych”.

Ambasador Rzegocki podkreśla, że „inicjatorami i wykonawcami masowego morderstwa byli niemieccy, nazistowscy okupanci”. „Sugestia, że przymuszanie polskich maszynistów do obsługi połączeń kolejowych kończących bieg w obozach miałoby wskazywać na akceptację lub poparcie Polaków dla Holokaustu podkopuje historyczną prawdę. Prawdę, która musi być przekazana przyszłym pokoleniom” – czytamy w liście ambasadora.

źródło: IAR