Austriacka policja przeprowadziła dwie duże operacje antyterrorystyczne w Wiedniu i Grazu – informują media nad Dunajem. Miało w nich wziąć udział około 800 funkcjonariuszy policji.

Według informacji Austriackiej Agencji Prasowej, operacje miały związek z toczącym się postępowaniem przygotowawczym wobec osób podejrzanych o przynależność do organizacji wspierających tak zwane Państwo Islamskie. Tych doniesień nie udało się na razie oficjalnie potwierdzić w austriackim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Rzecznik ministerstwa wskazał jedynie, że działania antyterrorystyczne nie zostały jeszcze zakończone.

Według medialnych informacji, podczas akcji zatrzymano kilka osób z byłej Jugosławii, które były przez jakiś czas obserwowane przez Urząd Ochrony Konstytucji i Zwalczania Terroryzmu. Zatrzymani chcieli stworzyć radykalną organizację islamistyczną i rekrutować potencjalnych terrorystów.

Austriacki dziennik „Kurier” podał z kolei, że policyjne operacje w Wiedniu i Grazu miały uderzyć w sieć powiązań wiedeńskiego kaznodziei Mirsada O., znanego jako Ebu Tejma, który odsiaduje w Grazu wyrok 20 lat więzienia między innymi za udział w ugrupowaniu terrorystycznym.

Wczorajsze operacje nie mają natomiast związku z zatrzymaniem w zeszłym tygodniu siedemnastolatka, który miał przygotowywać zamach bombowy w stolicy.

źródło informacji: IAR