Podczas patrolowania okolicy funkcjonariusz grodziskiej Straży Miejskiej zauważył dym z płonącego ogniska. Okazało się, że straszy mężczyzna spalał odpady, zamiast oddać je do wywozu śmieci.
Miało to miejsce na ul. Mazowieckiej w Książenicach, gdzie patrolujący strażnik miejski poczuł zaduch palonego plastiku i śmieci, a chwilę po tym zobaczył ognisko z kłębami dymu. Funkcjonariusz udał się na miejsce i złapał sprawcę.
Kontrole zgodne z prawem
Śmieci palił straszy mężczyzna, który tłumaczył, że odpady pochodziły z firmy prowadzącej działalność na tym terenie. Tłumaczenie na nic się nie zdało i mężczyzna otrzymał mandat.
Warto wiedzieć, że kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone w godzinach 6.00 – 22.00, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę. Straż Miejska sprawdza w trakcie takiej kontroli posesji, nie tylko umowę na wywóz nieczystości, ale także wchodzi do kotłowni domów i kontroluje palenisko oraz przygotowany wsad do tego paleniska oraz zgromadzony opał.
Według obowiązujących przepisów osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności.
 Rakotwórczy dym
 W sytuacji, gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia funkcjonariuszy Straży Miejskiej, na miejsce wzywana jest policja.
Najważniejsza jest świadomość w tym zakresie. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych, m.in. butelek typu PET, worków foliowych, odpadów z gumy czy lakierowanych materiałów. Spalanie takich tworzyw emituje rakotwórcze dioksyny, których toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach, choćby w postaci chorób nowotworowych – apelują strażnicy.
Każdy kto tak robi, zatruwa nie tylko sąsiedztwo, ale też siebie i swoich bliskich. Funkcjonariusze SM zamierzają konsekwentnie karać ludzi palących śmieci nie tylko przez patrole, ale także dzięki powiadomieniom od mieszkańców o takim procederze. Palacze toksycznych odpadów powinni teraz mieć się na baczności.
am
fot. grodzisk.pl