Prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i Paweł Kukiz są liderami styczniowego rankingu zaufania CBOS. Największą nieufność respondentów budzą: szef MON Antoni Macierewicz, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz liderzy PO – Grzegorz Schetyna i Nowoczesnej – Ryszard Petru.
Sondaż został zrealizowany w dniach 7-15 stycznia, w więc jak pisze CBOS, jeszcze w końcowej fazie kryzysu parlamentarnego, który na kilka tygodni zdominował życie polityczne w kraju.

W porównaniu z sondażem z grudnia 2016 r. nie zmienili się liderzy rankingu zaufania. Tak jak w poprzednim badaniu 59 proc. ankietowanych zadeklarowało zaufanie do prezydenta Andrzeja Dudy; nieufność do prezydenta wyraziło 28 proc. (spadek o 1 punkt proc.).

Premier Beacie Szydło ufa 53 proc. badanych (wzrost o 2 pkt proc. w stosunku do poprzedniego sondażu); szefowej rządu nie ufa 31 proc. ankietowanych (spadek o 3 pkt proc.).

Zaufanie do Pawła Kukiza wyraziło 49 proc. badanych (wzrost o 4 pkt proc.); liderowi Kukiz’15 nie ufa 23 proc. (spadek o 2 pkt proc.).

Kolejne miejsce w rankingu zaufania zajął minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, któremu – tak jak w ubiegłym miesiącu – ufa 41 proc. respondentów. Nie ufa mu 39 proc. (spadek o 1 pkt proc.).

Na piątym miejscu w styczniowym rankingu CBOS znalazł się szef PiS Jarosław Kaczyński, do którego zaufanie wyraziło 37 proc. badanych (wzrost o 3 punkty proc.). Prezesowi PiS nie ufa 50 proc. ankietowanych (bez zmian).

Kolejny w rankingu zaufania jest szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, któremu ufa 36 proc. badanych (to wzrost o 9 punktów proc.), nie ufa mu 10 proc. (mniej o 3 punkty proc.). 32 proc. ankietowanych nie zna tego polityka.

Wicepremierowi, ministrowi rozwoju i finansów Mateuszowi Morawieckiemu ufa 36 proc. badanych (wzrost o 1 punkt proc.); nieufność wobec niego zadeklarowało 18 proc. ankietowanych (bez zmian).

Wicepremierowi, szefowi resortu nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławowi Gowinowi ufa 35 proc. ankietowanych (wzrost o 3 punkty proc.); nie ufa mu 24 proc. (mniej o 2 punkty proc.).

Zaufanie do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej deklaruje 30 proc. badanych (bez zmian), nie ma do niej zaufania 14 proc. (mniej o 2 punkty proc.). Nie zna minister 39 proc. ankietowanych – to drugi najwyższy wskaźnik w styczniowym sondażu.

Ranking zwolenników rządu opublikowany przez CBOS 19.01.2017 r.

 

 

Zobacz również: