Gmina Grodzisk dostanie 4,2 miliona złotych dofinansowania na rewitalizację zabytkowego Dworku Chełmońskich w Adamowiźnie. Projekt został zakwalifikowany do dotacji ze środków unijnych. Posiadłość do 1939 roku należała do rodziny Chełmońskich. Aktualnie budynek wraz z parkiem jest własnością gminy.
 Drewniany parterowy dworek z użytkową częścią poddasza, to dawna rządcówka z połowy XIX wieku przeniesiona około 1900 roku z Kuklówki. Budynek postawiony na podmurówce posiada stropy z belek i desek, dach pokrywa dachówka ceramiczna. Otacza go park porośnięty starodrzewem mieszanym m.in. dębami, zwanymi dębami Chełmońskiego.
Sama nazwa wsi pochodzi od imienia Adama Chełmońskiego (był lekarzem i ordynatorem szpitala dziecięcego im. Dzieciątka Jezus w Warszawie), brata słynnego malarza Józefa Chełmońskiego, którego pomnik stoi w samym sercu Grodziska.
Decyzję odnowienia dworku podjęto już w 2013 roku i wtedy powstał projekt rewitalizacji. Według szacunków całkowity koszt inwestycji wyniesie kilka milionów złotych, a w przypadku uzyskania funduszy unijnych gmina musiałaby dołożyć ponad milion złotych.
Burmistrz Grodziska zapowiada, że w ciągu kilku tygodni gmina podpisze umowę o dotacji. Później ogłosi przetarg i ruszą prace nad zabytkiem. Ma to być modernizacja samego dworku i przyległego do niego terenu.
Możliwe, że po zakończeniu prac, zostanie tam utworzone miejsce spotkań kulturalnych i rekreacyjnych dla mieszkańców. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 w związku z dofinansowaniem na rewaloryzację obiektów zabytkowych.
am
fot. Krzysztof Lorant