Po pięciu latach na deski sceny POKiS-u wraca legendarna polska grupa Dezerter. Zespół wystąpi 3 lutego (piątek) o godzinie 19 w ramach cyklu Alterstacja. Bilety w cenie 30 zł są już dostępne w Bileterii Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki oraz na stronie www.pokis.infoserw.pl.

Dezerter to zespół punkrockowy, który powstał w Warszawie w maju 1981 roku. Grupa przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę „SS-20” (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Dwa lata później, już jako Dezerter, zespół nagrał singiel „Ku przyszłości”. W 1985 r. ukazały się dwie kompilacje z piosenkami Dezertera: „Fala” i „Jak punk to punk”. Rok 1987 przyniósł wydanie w USA pierwszej długogrającej płyty Dezertera „Underground Out Of Poland” oraz pierwszej (ocenzurowanej) płyty w kraju – „Kolaboracja”. Rok 1989 to kolejny album – „Kolaboracja II”, a 1990 – „Wszyscy przeciwko wszystkim” (wydana w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa po Europie Zachodniej (Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia) i Japonii.

Kolejne lata działalności przyniosły ważne płyty dla polskiej sceny niezależnej, m.in. „Blasfemię” (1992), „Ile procent duszy?” (1994), „Mam kły mam pazury” (1996), „Ziemia jest płaska” (1997). W XXI w. ukazały się trzy studyjne albumy: „Nielegalny zabójca czasu” (2004); „Prawo do bycia idiotą” (2010), który został doceniony nie tylko przez słuchaczy, ale wyjątkowo również przez branżę muzyczną, czego wyrazem była nagroda Fryderyk 2010; oraz „Większy zjada mniejszego” (2014). W 2016 r., po 33 latach, został wznowiony singiel „Ku przyszłości”.

Zespół aktywnie koncertuje nie tylko kraju, ale również w wielu krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych.

Dezerter po raz ostatni odwiedził Płock w 2012 roku, również w ramach cyklu Alterstacja.

Grupa w składzie: Robert Matera (gitara, śpiew), Krzysztof Grabowski (perkusja, teksty), Jacek Chrzanowski (bas), wystąpi w sali koncertowej Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki 3 lutego (piątek) o godzinie 19:00. Ceny biletów: 30 zł (przedsprzedaż), 40 zł (w dniu koncertu) można nabyć w Bileterii POKiS (ul. Tumska 9A) oraz na stronie www.pokis.infoserw.pl.

fot. Robert Ochnio