Odtajnione archiwa CIA zawierają szczegóły nt. programów przesłuchań domniemanych terrorystów; podczas czynności śledczych służby specjalne stosowały tortury wobec podejrzanych – informuje gazeta New York Times.

Wiele z tych szczegółowych informacji nie znalazło się wśród 500 stron opublikowanego w 2014 roku raportu komisji senackiej ds. wywiadu nt. nadużyć CIA w latach prezydentury George’a Busha Jr., który sprawował urząd od 2001 do 2009 roku. Ten fakt jeszcze bardziej zaostrza spory wokół losów wciąż utajnionych 6-7 tys. stron archiwów wywiadu — podkreśla gazeta.

Dokument zawiera między innymi raport, w którym znajdują się szczegóły przesłuchań obywatela Arabii Saudyjskiej Abu Zubaydaha. Przygotowali go pracownicy CIA, którzy „zajmowali się” nim w jednym z więzień Tajlandii.

Abu Zubaydah był podejrzewany o to, że pomógł przywódcom Al-Kaidy w ucieczce z Afganistanu przed rozpoczęciem amerykańskiej operacji wojskowej w 2001 roku.

Pracownicy CIA zapewnili, że podczas przesłuchań przestrzegali ustalonych instrukcji, aby nie okaleczyć podejrzanego. Jednak Zabaydah podał zupełnie odmienne informacje.

On cały czas uderzał mną o ścianę. Biorąc pod uwagę, jak mocno bili mnie po głowie, upadałem na podłogę po każdym ciosie. Przez kilka chwil nie mogłem widzieć niczego przed sobą, nie mówiąc już o krótkich łańcuchach, które nie pozwalały mi całkowicie wstać — powiedział Zubaydah swojemu adwokatowi w 2008 roku.

Ten dokument również znajduje się w ujawnionych archiwach. Dokumenty potwierdzają, że w czasie przesłuchań Zubaydaha umieszczano w ciasnym pudle, przypominającym trumnę, faszerowano farmaceutykami i stosowano wobec niego techniki podduszania, znane jako „tortury wodne”.

Zobacz również: