SZCZECIN: Sprzedali nastolatkę do burdelu za 5000 złotych

0

Prokurator Okręgowy w Szczecinie skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko 6 osobom, w tym 2 kobietom, podejrzanym o handel ludźmi, czerpanie korzyści z nakłaniania i uprawiania prostytucji 6 pokrzywdzonych kobiet, w tym jednej małoletniej.  Grupa ta uczyniła sobie z tego procederu stałe źródło dochodu. Oskarżeni stosowali także gróźb w celu wymuszenia od pokrzywdzonych pieniędzy w zamian za nieujawnienie informacji o trudnieniu się przez nie nierządem. Zaś małoletniej dziewczynie podawali substancji psychotropowe, amfetaminę i marihuanę.
Z ustaleń śledztwa wynika, że oskarżone w okresie od maja do grudnia 2014 r. i w 2015 r. wynajmowały mieszkania w Szczecinie, Olsztynie oraz innych miejscowości na terenie Polski, w których trudniły się prostytucją. W tym okresie podejmowały również działania, mające na celu pozyskanie innych kobiet do trudnienia się nierządem i czerpania dla siebie z tego procederu korzyści majątkowych. W popełnianiu tych przestępstw uczestniczyli ponadto pozostali oskarżeni, którzy ułatwiali kobietom uprawienie prostytucji, między innymi w ten sposób, że dowozili je do hoteli i wynajętych mieszkań w celu uprawiania tam nierządu, czerpiąc z tego także korzyści majątkowe.

W 2015 roku jeden z oskarżonych – za pośrednictwem portalu społecznościowego –  nawiązał kontakt z piętnastoletnią wychowanką Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, której zaproponował dobrze płatną pracę w Szczecinie. Dziewczyna, po przyjeździe do tego miasta została „przyjęta” przez jedną z oskarżonych do wynajmowanego przez nią mieszkania, gdzie była zmuszana do uprawiania prostytucji. Za dostarczenie nastolatki oskarżona zapłaciła jednemu z mężczyzn 2500 zł tytułem zadatku, z kwoty 5000 zł.

W toku postępowania ustalono, że oskarżona Magdalena R. uzyskała w okresie objętym aktem oskarżenia korzyść majątkową z uprawiania prostytucji przez inne osoby w kwocie przekraczającej 300 000 zł. Pozostali oskarżeni osiągnęli korzyści majątkowe w kwotach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Oskarżeni, poza jedną osobą, złożyli w sprawie obszerne wyjaśnienia. Troje z oskarżonych, którym zarzucono handel ludźmi, nie przyznali się do popełnia zarzucanego im czynu.

Oskarżeni, poza Magdaleną R. byli w przeszłości karani sądowni, między innymi za przestępstwa narkotykowe, przestępstwa przeciwko mieniu, wolności seksualnej i obyczajności.

W toku postępowania wobec części podejrzanych stosowano tymczasowe aresztowanie, a wobec pozostałych poręczenia majątkowe w kwocie 5000 zł. Co raczej nie imponuje wysokością.

– W zależności od przyjętej kwalifikacji prawnej, zarzucanych oskarżonym przestępstw, grozi im kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat trzech do 15 lat pozbawienia wolności ( art. 189 a § 1 kk – handel ludźmi), od 3 miesięcy do 15 lat ( art. 204 § 1 i 2 kk w zw. z art. 65 kk- czerpanie korzyści z nierządu, stałe źródło dochodu z popełnienia przestępstwa). – Małgorzata Wojciechowicz, prokurator Prokuratury Okręgowej.

POS

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ