Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (USA) stwierdzili, że Księżyc jest znacznie starszy niż wcześniej uważano: jego wiek wynosi co najmniej 4,51 miliarda lat, głosi oświadczenie prasowe, opublikowane na stronie internetowej uczelni.

Do takich wniosków naukowcy doszli po analizie próbek minerału cyrkonu, zebranych na powierzchni Księżyca przez załogę statku kosmicznego Apollo-14 w 1971 roku i zachowanych, zdaniem naukowców, w swoim pierwotnym kształcie.

„Cyrkon reprezentuje najlepszy w przyrodzie zegarek. Udaje mu się najlepiej przechowywać historię geologiczną i opowiadać o swoim pochodzeniu” – opowiedział profesor geochemii i kosmochemii, współautor badań, Kevin McKeegan. Dzień Pełnoletności, który nazywa się po japońsku Seijin no Hi, jest świętem narodowym. © AFP 2016/ Toru Yamanaka Co świętuje młodzież w Japonii? 18 Według jego słów, wcześniejsze hipotezy o wieku Księżyca opierały się na analizie próbek skał księżycowych, „zaśmieconych” w rezultacie wielu bombardowań meteorytowych na powierzchni Księżyca. Takie próbki wskazywały tylko na czas jakichś wydarzeń w historii satelity Ziemi, uważa Kevin McKeegan. Nowe badania świadczą o tym, że Księżyc uformował się już po 60 milionach lat po narodzeniu Układu Słonecznego. Wcześniej uważano, że doszło do tego w okresie od 100 do 200 milionów lat po utworzeniu się Układu Słonecznego.

NS

Zobacz również: