Sąd Najwyższy Wenezueli odmówił parlamentowi prawa do odsunięcia Nicolasa Maduro z funkcji prezydenta.
Wcześniej Zgromadzenie Narodowe oświadczyło, że został odsunięty ze stanowiska głowy państwa ze względu na nie wykonywanie obowiązków. Za tą decyzją głosowała większość deputowanych — 106 osób.
Maduro obiecał, że nie dopuści do przewrotu w Wenezueli „Zgodnie z artykułem 336 Konstytucji i zgodnie z obowiązującym prawodawstwem deputowanym wskazano powstrzymać się od kontynuacji procesu politycznej odpowiedzialności prezydenta republiki i przyjmowania jakichkolwiek aktów, które wykraczają poza ramy ich konstytucyjnych uprawnień” — czytamy w oświadczeniu sądu. W konstytucji Wenezueli, która obowiązuje w kraju od 1999 roku, nie ma artykułu na temat możliwości impeachmentu głowy państwa. Przy tym artykuły 222 i 232 przewidują różne formy parlamentarnej kontroli władzy wykonawczej.
Zatem deputowani mogą ogłosić „odpowiedzialność polityczną” osób publicznych za wiele czynów. Parlament ma również prawo uznać głowę państwa za „absolutnie nieobecną” (w przypadku śmierci lub dymisji) lub ogłosić „porzucenie stanowiska” (w tym celu niezbędna jest decyzja Zgromadzenia Narodowego lub narodowe wyrażenie woli o cofnięciu pełnomocnictw). Opozycyjny parlament rozpoczął pracę w Wenezueli przed rokiem, co wywołało kryzys w kraju.
Maduro oskarżył swoich przeciwników o próbę „przewrotu parlamentarnego”, a Zgromadzenie w odpowiedzi oświadczyło o naruszeniu konstytucji przez prezydenta kraju. Wcześniej Sąd Najwyższy już orzekał, że Zgromadzenie Narodowe powinno przerwać przygotowania do impeachmentu Maduro.
ns

Zobacz również: