W sobotę (7 stycznia) zakończyła się 22. edycja Płockiego Kolędowania. W ciągu trzech, mroźnych wieczorów w Katedrze wybrzmiały najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Zagrały Trebunie-Tutki, Chór Minstrel z Beatą Rybotycką oraz zespół Moja Rodzina.
W czwartek,prosto z Podhala przybył do Płocka zespół Trebunie-Tutki. Odziani w tradycyjne podhalańskie stroje muzycy otworzyli Płockie Kolędowanie wykonaniem góralskich wersji kolęd i pastorałek. Dźwięki tradycyjnych instrumentów, takich jak dudy podhalańskie, sprzyjały zawiązaniu niezwykłej atmosfery. Zespół, poza materiałem z wydanej w latach 90. płyty z góralskimi kolędami, wykonał także utwory ze swoich innych wydawnictw. Wśród kolędowych standardów pojawiło się m.in. „Oj Maluśki Maluśki” czy „Wśród nocnej ciszy”.

2

O godzinie 19 kolejnego dnia w Katedrze zaśpiewał Chór Minstrel z gościem specjalnym – Beatą Rybotycką oraz Kameralnym Zespołem Wokalnym POKiS. Chór Minstrel od 1992 roku działa przy płockiej Małachowiance. W zeszłym roku podczas Kolędowania chórowi towarzyszyła Hanna Śleszyńska. W tym roku w Bazylice Katedralnej zaśpiewała aktorka Beata Rybotycka. Znana z wielu seriali telewizyjnych i sztuk teatralnych artystka, w towarzystwie kompozytora i pianisty Konrada Mastyło, wykonała kolędy i pastorałki m.in. z repertuaru Zbigniewa Preisnera (płyta „Moje kolędy na koniec wieku”) oraz Grzegorza Turnaua.

3

XXII Płockie Kolędowanie zamknął koncert Mojej Rodziny. Zespół tworzony przez małżeństwo Aldony i Artura Wiśniewskich oraz ich dzieci, czyli Antoninę, Gabriela, Jeremiasza, Mikołaja i Szymona, wykonał znane wszystkim kolędy w wyjątkowo oryginalnych aranżacjach. Mieszanka stylów zaprezentowana przez grupę zadziałała rozgrzewająco na licznie zgromadzoną publiczność, która razem z zespołem śpiewała wybrzmiewające utwory.
Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza 13 stycznia na monodram Macieja Wilewskiego pt. „Abonent czasowo dostępny”. Spektakl rozpocznie się o godzinie 19 w Domu Darmstadt (Pl. Stary Rynek 8). Bilety w cenie 35 zł (przedsprzedaż) można kupić w Bileterii POKiS (czynna pon.-pt. w godzinach 7:30-15:30) oraz na stronie www.pokis.infoserw.pl. Więcej informacji na stronie www.POKIS.pl.

Zobacz również: