Rosjanie w ostatnim okresie wywieźli z Donbasu ciała 40 swoich żołnierzy – poinformował ukraiński wywiad. Według Zarządu Głównego Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, ciała żołnierzy Rosyjskich Sił Zbrojnych wywieziono 22 grudnia.

Do transportu miały być wykorzystane ciężarówki z tzw. białego konwoju, który po raz 59. nielegalnie przyjechał z Rosji na tereny Ukrainy opanowane przez separatystów. Ciała zabitych ciężarówki miały zabierać w drodze powrotnej z Donbasu.

Rosjanie twierdzą, że w białych konwojach przysyłają pomoc humanitarną do Donbasu. Zdaniem Ukraińców, oprócz ładunków z pomocą humanitarną ciężarówki transportują też często militarną pomoc dla bojówkarzy.

Tym razem – jak stwierdza ukraiński wywiad – samochody ciężarowe w drodze powrotnej wywiozły ładunki z zabitymi rosyjskimi żołnierzami, którzy na terytorium Ukrainy walczyli przeciwko ukraińskiej armii. Ciała Rosjan miały być wywiezione z kostnic Gorłówki i Makijewki.

Zdaniem strony ukraińskiej, Rosjanie wywożąc potajemnie ciała swoich zawodowych żołnierzy chcą ukryć udział rosyjskich wojsk w walkach z ukraińskimi siłami rządowymi. W Donbasie z powodu ostrzałów ze strony bojówkarzy nie udało się zaprowadzić zawieszenia broni zapowiadanego na okres świąteczny.

źródło: IAR

 

Zobacz również: